در راستای مدیریت پسماند زباله؛

دهیار یوسف آبادی کار نشدنی در زنجان را شدنی کرد

دهیار یوسف آبادی کار نشدنی در زنجان را شدنی کرد به گزارش گل بخر، زنجان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان با تکیه بر این که دهیاران می توانند کمک حال در حوزه مدیریت پسماند باشند، اظهار داشت: دهیار روستای یوسف آباد در اقدامی موفق توانسته است این امر را محقق کند.محمدرضا یافتیان در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که مبحث ساماندهی پسماند روستاها بسیار حائز اهمیت می باشد چون که محل مناسب و روش دقیقی برای امحا این موارد در مناطق وجود ندارد، اظهار نمود: در این شرایط مشاهد می نماییم که اطراف روستاها مملو از زباله و پلاستیک رها شده است؛ در حالیکه این مناطق باید همیشه زیبا و تمیز باشد.

وی ضمن اشاره به این که در روستای یوسف آباد دهیار این روستا با اقدامات و برنامه ریزی دقیق توانسته است طرح تفکیک از مبدا را انجام داده و این رفتار را بین خانواده های روستا نهادینه کند، خاطرنشان کرد: در این روستا همه زباله ها به صورت تفکیک شده از منازل جمع آوری شده و در محل هایی که از قبل دهیار اعلام نموده دپو می شود.

این مسئول افزود: پس از تفکیک و جمع آوری زباله در این روستا، زباله ها به صورت کاملا اصولی امحا می شود و این روزها اهالی یوسف آباد در روستایی طرفدار محیط زیست زندگی می کنند که معتقدیم این رفتار را با آموزش درست و منطقی می توانیم در سایر بخش ها هم به مرحله اجرا درآوریم.

یافتیان با تکیه بر این که مدیریت پسماند یکی از دغدغه های این روزهای جوامع بشری به شمار می آید، اضافه کرد: در خیلی از کشورها با ترویج رفتار درست، این مشکل تا حدی مدیریت شده است اما ما هنوز برای رسیدن به آن نقطه باید کارهای بیشتری انجام دهیم و برنامه ریزی داشته باشیم. امیدواریم حرکت دهیار یوسف آبادی گامی برای رسیدن به این جامعیت باشد.

وی با اشاره به اینکه دهیاران در روستاها می توانند بازوان کمک رسان برای محیطزیست باشند، افزود: یکی از معضلات فعلی، مشکل استفاده بی رویه از پلاستیک و کیسه های پلاستیکی است که فاجعه زیست محیطی را به بار آورده است. باید کاری کرد که مردم استفاده از کیسه های پلاستیکی را مدیریت کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان به ابلاغ آئین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در زنجان اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای آئین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی، تولیدکنندگان این اقلام با ضخامت کمتر از ۲۵ میکرون در یک برنامه ۵ ساله، سالانه ۲۰ درصد از ظرفیت تولیدی خویش را با کیسه های سازگار با محیط زیست یا زیست تخریب پذیر جایگزین کنند.

وی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح، صاحبان اصناف و کسبه محصولات خویش را در کیسه های پلاستیکی به صورت مجانی قرار نخواهند داد، خاطرنشان کرد: به منظور کاهش تولید و انتشار میکروپلاستیک ها در طبیعت، تولید انواع کیسه های پلاستیکی حاوی افزودنی جهت شکستن زنجیره های پلیمری و تبدیل آن به میکروپلیمرها که نفوذپذیری بالایی به محیط زیست و بخصوص آب های زیرزمینی دارند، ممنوع می باشد.

یافتیان اضافه کرد: مدیریت اجرایی پسماندهای عادی در خارج از محدوده و حریم شهرها و روستاها موظف است با همکاری وزارت راه و شهرسازی، با ایجاد سازوکار لازم، نسبت به جمع آوری کیسه های پلاستیکی رها شده در محیط و پیرامون محورهای مواصلاتی با همکاری دستگاههای اجرایی ذی ربط و مشارکت اصناف، مراکز و مجتمع های خدماتی و رفاهی اقدام نمایند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه وزارت جهادکشاورزی هم موظف است برای محافظت از خاک و محیط زیست، نسبت به اطلاع رسانی و ابلاغ ممنوعیت رهاسازی همه پلاستیک های مصرفی در اراضی زراعی و باغی به کشاورزان اقدام و بر حسن اجرای آن نظارت کنند، افزود: بازیافت هر کیسه نایلکس پلاستیکی ۳۰۰ سال زمان می برد، اما پلاستیک های قابل بازیافت ظرف مدت دو سال تجزیه می شوند.

این مسئول افزود: شمار بالای کیسه های رها شده در طبیعت اگر به صورت مستقیم و فوری بلای جان زیست مندی نشوند، در فرآیندهای زیستی و غیرزیستی، ریز و ریزتر و به میکروپلاست هایی تبدیل می شوند که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند و از راه روان آب و رودخانه ها وارد دریا می شوند، وارد بدن اولین چرخه جانداران دریایی (پلانگتون ها) می شوند و در یک زنجیره غذایی به بدن انسان ها هم راه می یابند.

وی افزود: کیسه ها پلاستیکی علاوه بر آب، تهدیدی برای سلامت خاک هم هستند؛ مطالعات نشان می دهد که خاک های کشاورزی امکان دارد مقادیر بیشتری میکروپلاستیک نسبت به اقیانوس ها دریافت کنند؛ با تخریب کند، مواد پلاستیکی به خاک رسیده و وارد زنجیره غذایی می شوند.

منبع:

1401/09/02
12:50:32
5.0 /5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است