قتل محیط بان نجفی فاجعه ای که قابل پیشگیری بود

قتل محیط بان نجفی فاجعه ای که قابل پیشگیری بود به گزارش گل بخر، به دنبال قتل محیط بان برومند نجفی توسط پدر مقتول در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه برخی کارشناسان معتقدند آنچه می توانست با تدبیر در آرامش حل شود، در هیاهوی خشونت کلامی، قضاوت های یک سویه و برخی دخالت های نابجا در فضای مجازی به فاجعه ای تلخ ختم شد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا ۱۴ مرداد سال ۱۳۹۹ در جریان مواجهه نیروهای اجرایی یگان حفاظت محیط زیست با سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید یک نفر از سرنشینان این خودرو به سبب تیراندازی که انجام شده جان خویش را از دست داد. این اتفاق در منطقه حفاظت شده بیستون و در حد فاصل روستای "سه چک" و پادگان حاجی آباد رخ داد و محیط بان برومند نجفی به افترا قتل زندانی و آبان ماه سال ۱۴۰۰ به قصاص محکوم شد. ۲۱ دیماه سال ۱۴۰۰ بود که خبر تایید حکم اعدام محیط بان برومند نجفی از جانب فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور رسانه ای شد و در اسفندماه همان سال مسؤلان محیط زیست خواهان تجدید نظر در حکم قصاص محیط بان برومند نجفی شدند تا از راه اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری کارها جلو برود. در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ بود که خبر رسید درخواست اعاده دادرسی در پرونده محیط بان کرمانشاهی پذیرفته شده است. بدین ترتیب نقطه امیدی در دل همه بوجود آمد تا برای مدتی سایه قصاص از سر این محیط بان کوتاه و پرونده باردیگر با جزئیات بیشتر بررسی شود.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که بر "برومند نجفی" گذشت

پس از برگزاری جلسه دادگاه و آنطور که شهود روایت کرده اند، در زمانی که ماموران قصد انتقال محیط بان نجفی از مجتمع قضایی کرمانشاه به زندان را داشتند، یکی از اقوام مقتول به سرباز زندان که محیط بان را همراهی می کرد، حمله ور شد و او را از ناحیه دست مجروح کرد. در همین زمان، پدر مقتول هم با سلاح گرم که احیانا کلاشینکف بود به سمت محیط بان نجفی تیراندازی کرد و او را به قتل رساند. به قول سرهنگ جمشید محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست - در حال حاضر قاتل محیط بان نجفی (فلاحی) و کسی که به سرباز زندان حمله کرده، متواری هستند و تحت تعقیب قرار دارند.

این اتفاق در حالی رخ داد که می توانست سیر بهتری را بپیماید حتی به قصاص نشدن برومند نجفی منجر شود اما در این بین اقداماتی باعث وخامت اوضاع شد. به قول مهدی نبی یان - کارشناس ارشد تنوع زیستی - تاثیر هشتگ ها، نفرت پراکنی ضد مقتول و فشار برخی سلبریتی ها در فضای مجازی در رخداد این قتل غیر قابل انکار است. کوتاهی در دلجویی از خانواده صدمه دیده ای که در بحران فقدان عزیزانش قرار دارد و بی تدبیری سازمان حفاظت محیط زیست در این ارتباط از دیگر مواردی است که نباید نادیده گرفت.

به گفته نبی یان آنچه می توانست با تدبیر در آرامش حل شود، در هیاهوی نفرت پراکنی، خشونت کلامی، قضاوت های یک سویه و دخالت های نابجا در فضای مجازی، به فاجعه ای تلخ اما واقعی ختم شد.

در حالی انتقاداتی نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست مطرح گردیده است که محبت خانی تاکید دارد، این سازمان در دو بعد مبحث را دنبال کرد. به قول اوهم اقداماتی برای شکستن رای انجام دادیم و هم سعی کردیم رضایت اولیای دم را جلب نماییم.

به گفته او سازمان از شروع تشکیل این پرونده چندین بار برای دریافت رضایت از خانواده مقتول فلاحی به کرمانشاه سفر کرده بودند. یکبار هم به همراه دکتر سلاجقه - ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به این استان رفته اند و با بزرگان، ریش سفیدان، متنفذین و مسؤلان استانی دیدار کردند و آنان قول دادند که برای دریافت رضایت از خانواده مقتول تلاش کنند و این کار را هم کردند. بعد از دیدارهای مختلف ما با اولیای دم و هم تلاشهای گسترده مقامات و ریش سفیدان محلی، پدر مرحوم فلاحی مرتب می گفت باید محیط بان نجفی پای چوبه دار بیاید و من آنجا رضایت می دهم. موردی که در جلسه روز گذشته دادگاه اعاده دادرسی ۲۲ مردادماه هم تکرار کرده است که البته می توانست یک ترفند باشد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در راستا پیگیری قتل محیط بان برومند نجفی توضیح می دهد: هم اکنون ما مبحث قتل محیط بان نجفی را از دو وجه دنبال می کنیم؛ اول آنکه از مقامات ذی ربط پیگیر هستیم که قاتل هرچه سریعتر دستگیر شود. دراین زمینه، دادستانی کرمانشاه حکم دستگیری را صادر کرده و عوامل انتظامی استان هم پیگیر هستند که در اسرع وقت، قاتل را دستگیر کنند. مبحث دوم اینست که چرا باید محیط بان به این راحتی آن هم در مقابل مجتمع قضایی که می بایست ضریب امنیت بالایی داشته باشد، مورد سو قصد قرار بگیرد؟ این سوالی است که محیطبانان مرتب از خود من می پرسند چونکه برای جامعه محیطبانی کشور ایجاد نگرانی کرده است.

محبت خانی اشاره کرد: ما باید بتوانیم امنیت محیط بانان خویش را در صورت استفاده بجا و قانونی از سلاح خود در حین انجام وظایف قانونی شان به صورت کامل تأمین نماییم.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، به اعتقاد برخی کارشناسان اگر سازمان حفاظت محیط زیست عملکرد بهتری داشت و فعالان شناخته شده این حوزه با بهره گیری از ظرفیت های قانونی، رسمی و حتی فضای مجازی به دور از واکنش های احساسی در راستای کاهش آزردگی خاطر خانواده مقتول و جلب رضایت آنان تلاش می کردند شاید هم اکنون محیط بان برومند نجفی زنده بود و همچنان امیدوار به آزادی اما متاسفانه ماجرا طور دیگری رقم خورد.

پرونده محیط بان برومند نجفی پس از آن همه تلاش، امید، جلسه و پیگیری کاملا غیرمنتظره بسته شد؛ با چندین گلوله بر پیکر او. این اتفاق در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه رخ داد؛ جایی که انتظار می رود امنیت بسیار بالایی داشته باشد.

برومند نجفی در حالی که دستبند به دست داشت و نمی توانست از خود دفاع کند مظلومانه از دنیا رفت. حالا نه تنها داغ یوسف فلاحی سرد نشد، بلکه خانواده نجفی - این جوان ۴۰ ساله – هم داغدار شدند، درست در روزهایی که امیدوار بودند برومند نجات پیدا کند و بعد از مدتی به خانه برگردد. این پرونده هم به جمع ده ها پرونده دردناک محیط بانان افزوده شد تا شاید تلنگری باشد برای اصلاح قوانین حمایتی از محیط بانان.
1401/05/23
15:11:35
5.0 /5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است