هشدار وضعیت اضطراری اقیانوسی

هشدار وضعیت اضطراری اقیانوسی گل بخر: خراسان رضوی دبیرکل سازمان ملل می گوید که اقیانوس های بیمار در وضعیت اضطراری قرار دارند.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، کنفرانسی با تاخیر طولانی مدت در مورد چگونگی بازگرداندن سلامت متزلزل اقیانوس های جهانی در لیسبون شروع شد و رییس سازمان ملل اظهار داشت که دریاهای جهان در راه بحرانی هستند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در جلسه عمومی افتتاحیه که در روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: «امروز ما با چیزی روبرو می باشیم که من آنرا یک وضعیت اضطراری اقیانوسی می نامم.» بشریت به اقیانوس های سالم وابسته است. آنها نیمی از اکسیژنی که تنفس می نماییم را تولید می کنند و پروتئین و مواد مغذی ضروری را هر روز در اختیار میلیاردها نفر قرار می دهند.
اقیانوس ها با پوشش ۷۰ درصدی سطح زمین، تاثیر تغییر آب وهوا جهت زندگی در خشکی را با هزینه ای وحشتناک کاهش داده اند. جذب حدود یک چهارم آلودگی دی اکسیدکربن حتی با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای طی ۶۰ سال قبل موجب اسیدی شدن آب دریا شده و زنجیره های غذایی آبزیان و ظرفیت اقیانوس ها برای جذب کربن را تهدید می کند. جذب بیش از ۹۰ درصد گرمای اضافی ناشی از گرمایش جهانی، موج های گرمای عظیم دریایی را به وجود آورده است که صخره های مرجانی گرانبها را از بین می برد و مناطق بدون اکسیژن را گسترش می دهد.
مسوول برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد اظهار داشت: سیلی لایتناهی از آلودگی ازجمله پلاستیک به ارزش یک کامیون زباله در هر دقیقه سبب بدتر شدن اوضاع شده است.
طبق گزارش اخیر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، در روند فعلی، زباله های پلاستیکی سالانه تا سال ۲۰۶۰ حدودا سه برابر خواهد شد و به یک میلیارد تن خواهد رسید.
تخمین زده می شود که میکروپلاستیک ها در داخل یخ های قطب شمال و ماهی های عمیق ترین گودال های اقیانوس یافت می شوند و بیش از یک میلیون پرنده دریایی و بیش از ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی را در هر سال از بین می برند.
کاترین متیوز، به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: حداقل یک سوم ذخایر ماهی های وحشی بیش از اندازه صید می شوند و کمتر از ۱۰ درصد از اقیانوس ها محافظت می شود. کشتی های ماهیگیری مخرب و غیرقانونی در خیلی از آب های ساحلی و دریاهای آزاد بدون مجازات فعالیت می نمایند.
این کنفرانس همین طور شاهد یک فشار برای توقف استخراج فلزات کمیاب در اعماق دریاست که برای رونق ساخت باتری خودرو های الکتریکی مورد نیاز است. در عین حال، دانشمندان هشدار می دهند که برای بازگرداندن سلامت اقیانوس ها به کاهش شدید گازهای گلخانه ای نیاز است.
منبع:

1401/04/09
11:49:21
5.0 /5
194
تگهای خبر: آلودگی , بو , خودرو , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است