مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان:

توانیر و فلات های قاره همچنان آلاینده

توانیر و فلات های قاره همچنان آلاینده به گزارش گل بخر هرمزگان مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: صنایعی چون فلات قاره سیری، قشم و لاوان و نیروگاه توانیر همچون صنایعی هستند که سال ها جزئی از فهرست صنایع آلاینده ما هستند.حبیب مسیحی تازیانی، بامداد امروز (۲۷ دی ماه) در نشستی خبری که به مناسبت هفته هوای پاک برگزار شد، اظهار نمود: شعار هفته هوای پاک سال جاری “هوای پاک، حقوق عامه و اراده ملی” است.

وی اضافه کرد: همکاران ما از ۱۰ مرکز معاینه فنی، به استان عرضه می دهند. در شهرستان های حاجی آباد، بندرلنگه و جاسک هم بزودی مراکزی راه اندازی خواهد شد. سال جاری فراخوانی منتشر کردیم و یکی از مراکز معاینه فنی قبول کرد با ۴۰ درصد تخفیف ماشین های شهروندان را در هفته هوای پاک پایش کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان خاطرنشان کرد: ۳۷ دودکش و ۳۸ مورد از صنایع از لحاظ آلودگی محیطی پایش شدند. در ۹ ماهه سال جاری ۳۸ پایش در مراکز معاینه فنی انجام دادند. ۹۵ مورد در صنایع خوداظهاری پایشی داشته ایم.

مسیحی خاطرنشان کرد: ۳۳۰ مورد پایش از صنایع داشتیم و بر اساس آن ۱۱۹ اخطار برای رفع آلایندگی صادر شده که از این تعداد ۱۷ صنعت در فهرست آلاینده ها منظور شدند که پس از آخر بهمن ماه در سامانه متمرکز سازمان محیط زیست ثبت می شود. در سال ۹۹ حدود ۲۷ صنعت آلاینده داشتیم که طبق چارچوب قانونی، جرایم مالیاتی آنها مشخص و دریافت شده که مطابق قانون باید به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت گردد.

وی اشاره کرد: صنایعی چون فلات قاره سیری، قشم و لاوان و نیروگاه توانیر همچون صنایعی هستند که سال ها جزئی از فهرست صنایع آلاینده ما هستند. ما توانستیم میزان گاز (سوخت پاک) نیروگاه را به ۴ میلیون مترمکعب برسانیم و این میزان باید به ۶ میلیون مترمکعب برسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان با اشاره به این که هیچ نیروگاهی مجوزی از محیط زیست جهت استفاده از مازوت بعنوان سوخت را ندارد، بیان نمود: مازوت، آلایندگی هایی مثل دوده کربن، فلزات سنگین، گوگرد و… تولید می کند.

مسیحی افزود: در ۹ ماهه ابتدای ۱۴۰۰ تعداد روزهای پاک استان ۱۶ روز، روزهای قابل قبول ۲۱۸ روز، تعداد روزهای ناسالم برای افراد حساس ۳۹ روز، روزهای خیلی ناسالم ۳ روز بوده و روز خطرناکی هم نداشتیم. صدا و سیما موظف به اعلام شرایط در ایام ناسالم، خیلی ناسالم و خطرآفرین است.

وی اظهار نمود: درمورد پیگیری مفاد قانونی در جهت پیشگیری از ریزگردها، کاشت نهال در ۵۰۰ هکتار زمین را در جاسک داشته ایم که تحویل منابع طبیعی خواهد شد. شرق هرمزگان به صورت مستمر گرفتار آلودگی گرد و غبار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اضافه کرد: در سطح استان یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در قشم راه اندازی شده و در مجموع نیروگاه های خورشیدی حدود ۱۷ میلیون کیلووات ساعت برق وارد شبکه برق استان کرده اند.

مسیحی خاطرنشان کرد: موظف هستیم به صورت رندوم از نفت و گاز جایگاه های سوخت نمونه برداری و پایش نماییم. ۲۰ نمونه برداشته شده و ۸ نمونه از صنایع هم برداشت شده است.

وی اظهار داشت: ۴ ایستگاه سنج ذرات گرد و غبار در سطح استان داریم و یک ایستگاه هم در بندرلنگه تا بهمن ماه سال جاری وارد سیستم پایش آنلاین می شود. امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم در تمامی شهرستان ها ایستگاه هایی را اضافه نماییم.

منبع:

1400/10/27
23:16:13
5.0 /5
312
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است