چرا دیگر شیر درنده سیرجان نای راه رفتن ندارد؟

چرا دیگر شیر درنده سیرجان نای راه رفتن ندارد؟ به گزارش گل بخر ایرنا نوشت: مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان با تشریح آخرین وضعیت شیر پیر باغ وحش شهرستان سیرجان که طی روزهای گذشته بازتاب خبری داشته تصریح کرد: باتوجه به شرایط این حیوان فعلاً در همان محل باغ وحش تغذیه آنرا محیط زیست تأمین می کند چونکه امکان انتقال آن ریسک بالایی دارد.طی چندروز اخیر به دلیل شرایط ۲ حیوان حیات وحش در استان کرمان، بازتاب های رسانه ای زیادی ایجاد شد؛ یکی شیر پیر باغ وحش سیرجان که تنها بازمانده این باغ وحش بعد از انتشار کرونا خوانده می شود و دیگری یک قلاده پلنگ که بعد از ورود به بخش ماهان شهرستان کرمان توسط کارگران یک گاوداری مورد صدمه قرار گرفت و در نهایت هم تلف شد.
تصاویر در ارتباط با این ۲ حیوان؛ شرایط بی حالی و ضعف شیر سیرجان و هم آسیب هایی که با بیل به پلنگ زده شده بود در فضای مجازی خیلی از شهروندان را آزرد و بازتاب های وسیعی بین مردم داشت.
پلنگ ۱۰ ساله که با عنوان ماهانا شناخته شده است باوجود اقدام کارشناسان محیط زیست و تلاش دامپزشکان برای نجات این حیوان تلف شد.
مورد دیگر به سیرجان باز می گشت و انتشار فیلمی از شرایط نامناسب تنها شیر باغ وحش این شهرستان که ادعا شده بود به دلیل نرسیدن غذا و رسیدگی نشدن، حیوان در شرایط نامناسبی قرار گرفته. در لابه لای اخبار در ارتباط با این مورد همان روزها حتی اعلام شده بود که صاحب باغ وحش متواری است که تکذیب شد؛ حال آنکه پس از انتشار این فیلم متولیان، خبرهایی را اعلام و شرح حال شیر را هم بیان نمودند.
چرایی انتقال نیافتن شیر
در شرایطی که گفته شده بود شیر باید برای رسیدگی به قرنطینه اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمان انتقال یابد، خبرنگار ایرنا پیگیر این مورد شد تا آخرین وضعیت این حیوان را جویا شود
مرجان شاکری مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در این مورد ضمن تشریح آخرین وضعیت این حیوان مسائل پیش آمده برای آن و باغ وحش را هم تشریح و تصریح کرد که انتقال شیر بدون بیهوشی میسر نیست و از آنجائیکه بیهوشی هم باتوجه به کهولت سن آن ریسک بالایی دارد بنابراین محیط زیست فعلاً در همان محل باغ وحش سیرجان، تغذیه آنرا تأمین می کند.
وی در عین حال اظهار داشت که به دلیل شرایط خاص این شیر که امکان بیهوشی هم ندارد، فعلاً درحال تغذیه آن در محل باغ وحش هستیم اما همزمان رایزنی با مراجع ذیصلاح و کارشناسان به منظور دریافت بهترین تصمیم درباره آن جریان دارد.
ضعیف شدن شیر طبیعی است
مدیرکل حفاظت از محیط زیست کرمان در تشریح وضعیت این شیر اظهار داشت: این شیر جزو شیرهای پیر باغ وحش به حساب می آید و ضعیف شدن آن هم پدیده ای کاملا طبیعی است.
شاکری ضمن اشاره به مبحث مطرح شده درباره انتقال شیر از باغ وحش سیرجان اظهار داشت: انتقال این حیوان به علت این که سن بالایی دارد همراه با ریسک خواهد بود و احتمال این که پس از بیهوشی تلف شود زیاد است بنابراین بنابراین در همان محل باغ وحش، محیط زیست تغذیه این حیوان را تأمین می کند.
وی با اشاره به اینکه این حیوان توسط شخصی که باغ وحش تاسیس کرده از شهرداری خریداری شده است اظهار داشت: این شیر جزو شیرهای پیر باغ وحش به حساب می آید.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان ضمن اشاره به برخی ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی در رابطه با باغ وحش و شرایط این شیر خاطرنشان کرد: صاحب باغ وحش هم آدم جنایتکاری نبوده که به گونه تحت اختیار، غذا ندهد که این حیوان تلف شود.
وی افزود: پس از شرایط کرونا بازدیدکنندگان باغ وحش کم شده اند و به ظاهر تأمین هزینه نگهداری حیوانات برای وی هم سخت و هزینه بر بوده است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان ضمن اشاره به این که مکمل های غذایی و تغذیه حالا برای حیوان از جانب محیط زیست تأمین و حالش هم به نسبت بهتر شده است، اظهار داشت: این شیر بالغ سن بالایی دارد و مرگ حیوانات در سنین بالا هم امری طبیعی است؛ این حیوان در طبیعت سن کمتری دارد و در باغ وحش به علت تغذیه مناسب و مکمل های غذایی عمر بیشتری می کند.
بدون اطلاع قضاوت نشود
وی ضمن اشاره به این که مردم باید سطح آگاهی های عمومی خویش را در این حوزه ها بالا برند اظهار داشت: انتقادهای مردمی باید منصفانه و مبتنی بر واقعیات باشد؛ حیوانی که در باغ وحش نگهداری می شود از تغذیه مناسبی برخوردار می باشد و بنابراین عمر بیشتری در اسارت خواهد داشت.
شاکری خاطرنشان کرد: اگر در فیلم منتشره ضعف شیر مشاهده می شود دلیل بر نداشتن غذا نیست بلکه به علت مشکلات دندانی، این شیر پیر امکان تغذیه از هر گونه گوشت ندارد و باید غذای لطیفی در اختیارش قرار گیرد.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان اظهار داشت: اینک با عنایت به تغییر در رویه تغذیه و استفاده از مکمل های غذایی، حال این شیر البته نسبت به آن روزی که فیلم از این حیوان در فضای مجازی منتشر گردید بسیار بهتر است.
قبلا درباره باغ وحش تذکر داده بودیم
شاکری در عین حال اضافه کرد: محیط زیست یک ماه پیش از انتشار این فیلم در فضای مجازی به مسئول باغ وحش به علت نداشتن شرایط استاندارد باغ وحش تذکر داده بود که باغ وحش را تعطیل کند.
پای صحبت صاحب باغ وحش
این درحالی است که صاحب باغ وحش سیرجان سن این شیر را ۲۵ سال و پیرترین شیر جهان می داند و می گوید سن معمول شیرها ۱۸ سال است بنابراین نگهداری آن هم تابع شرایط ویژه ای قرار گرفته؛ ضمن این که پس از انتشار کرونا و کاهش مراجعان برای دیدن باغ وحش، همه حیوانات و پرندگان تحویل محیط زیست شده اند و آنها این شیر باقی مانده است.
کوروش دری مسئول باغ وحش سیرجان هم چندی قبل در گفتگو با خبرنگار ایرنا مستقر در این شهرستان اظهار داشت: سال ۱۳۹۳ با هزینه ۲۰ میلیاردریالی سرمایه گذاری بخش خصوصی این باغ وحش در ۲۵ کیلومتری محور سیرجان -کرمان به بهره برداری رسید و در زمان افتتاح بیشتر از ۷۰ نوع پرنده و حیوان در آن نگهداری می کردیم.
وی اضافه کرد: طی سالهای متمادی این روند بخوبی پیش می رفت که بعد از شیوع بیماری کرونا و نبود درآمد، بازدید کننده و تعطیلی باغ وحش، حیوانات تحویل محیط زیست و رهاسازی شدند اما تنها حیوان باقیمانده یک قلاده شیر پیر با سن ۲۵ سال را نگهداری می نماییم که هیچ بیماری ندارد اما این شیر کهولت سن دارد و این در شرایطی است که سن طبیعی شیر ۱۸ سال است. دری اظهار داشت: باغ وحش به دلیل شرایط پیش آمده حدودا مخروبه شده و برخی امکانات آن هم توسط سارقان به سرقت رفته است. وی گفته بود که در هماهنگی با کارشناسان محیط زیست مقرر است درباره شرایط شیر تصمیم گیری شود. شهرستان سیرجان در ۱۷۵ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان قرار دارد. بیشتر بخوانید: ابتذال در پشتیبانی از حیوانات؛ بررسی باورهای غلط درباره حیوانات رهاشده زورآزمایی کارگران گاوداری با توله پلنگ 47231


منبع:

1400/10/19
20:11:17
5.0 /5
108
تگهای خبر: باغ , بو , پرندگان , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است