مدیركل حفاظت محیط زیست استان اصفهان:

در اصفهان می شود زنده ماند، اما نمی توان زندگی کرد

در اصفهان می شود زنده ماند، اما نمی توان زندگی کرد به گزارش گل بخر اصفهان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از افزایش 45 درصدی روزهای آلوده در هشت ماهه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: همیشه به مسئولان می گویم آیا می خواهید مردم در اصفهان زنده بمانند یا در این شهر زندگی کنند؟! اگر پاسخ این است که مردم زنده بمانند، بله امکان دارد، اما در این شهر نمی توان زندگی کرد.ایرج حشمتی در بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان که امروز (یکشنبه_۱۴ آذرماه) برگزار شد، با اشاره به این که سازمان ملل طی مطالعاتی که انجام شده، مشکلات زیست محیطی ایران را در پنج بخش دسته بندی کرده که شامل آب، آلودگی هوا، تخریب خاک، مصرف بی رویه انرژی و انقراض تنوع زیستی است، اظهار نمود: اصلی ترین مشکل در استان اصفهان آب، آلودگی هوا و تخریب خاک است که تبعات آنرا به عینه مشاهده می کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلان اینکه حرکت در راه توسعه پایدار، الزامات و شروطی دارد، اظهار داشت: در این راستا فعالیت ها باید جنبه اقتصادی داشته باشد، منجر به تخریب محیط زیست نشود، برهم زننده نظم اجتماعی نباشد و حقوق نسل های آینده را پایمال نکند، در صورتیکه متأسفانه در استان اصفهان الزامات حرکت در راه توسعه پایدار رعایت نشده است.

استقرار ۷۰ درصد صنایع در ۶ درصد از مساحت استان

وی با اشاره به استقرار ۷۰ درصد صنایع استان در ۶ درصد مساحت جغرافیایی یا شعاع ۵۰ کیلومتری، اشاره کرد: ۷۵ درصد جمعیت نیز در همین شعاع زندگی می کنند، همین طور در این مساحت، ۱۰۰ واحد تولید گچ، ۵۰ واحد تولید قیر سنتی، ۳۵۰ واحد تولید آجر و ۵۰۰ واحد ریخته گری سنتی فعالیت می نمایند.

حشتمی اضافه کرد: از مجموع ۱۲ هزار هکتار شهرک صنعتی، ۶ هزار هکتار در همین شعاع قرار دارد و ۸۰ درصد از صنایع در همین مساحت فعالیت می نمایند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلان اینکه این آمارها نشان میدهد در محیطی اندک و کوچک، هم زیست می نماییم و هم اشتغال داریم، اظهار داشت: این آمار نشان دهنده توزیع نامتوازن صنایع در اصفهان است، در صورتیکه در بعضی از شهرهای استان اصلا توسعه صنعتی نداریم و بیشتر بارگذاری صنایع در کلانشهر اصفهان بوده است.

وی با اعلان اینکه باتوجه به منابع انسانی، بودجه و امکاناتی که در اختیار داریم نمی توانیم پایش مدون داشته باشیم، اشاره کرد: ۵۵۰ صنعت آلاینده در استان اصفهان وجود دارد که ۴۵۰ صنعت آن در شعاع ۵۰ کیلومتری و به عبارت دیگر ۶ درصد از مساحت استان است.

کارخانه های گچی که ۱۰۰ هزار تومان عوارض آلایندگی می دهند

حشمتی با اعلان اینکه تمام صنایع آلاینده برمبنای قانون باید یک درصد از درآمد سالیانه خودرا بعنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند، اشاره کرد: آمار سال ۹۷ که از سازمان بازرسی دریافت کردیم ما را متحیر کرد. ما کارخانه های گچی داریم که ۱۰۰ هزار تومان یا ۵۰۰ هزار تومان عوارض آلایندگی پرداخت می کنند و این به ضرر مردم است.

وی با اعلان اینکه قسمتی از مطالبات شهرداری ها باید محقق شود، اظهار نمود: عوارض آلایندگی از دانه درشت ها گرفته می شود، در صورتیکه واحدهای کوچک عوارض خودرا طبق قانون پرداخت نمی کنند.

اصفهان رکوددار مصرف گازوییل در کشور

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به تردد یک میلیون انواع خودرو و ۶۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در اصفهان اشاره و اظهار نمود: اصفهان رکورددار مصرف گازوییل در کشور است و همه اینها عوارض آلایندگی را تشدید می کند.

وی ایجاد ۴۸۳ هکتار واحد کارگاهی بدون مجوز را از عمده ترین دلیلهای آلودگی هوا برشمرد و اضافه کرد: قسمتی از این مجموعه کارگاهی را محیط زیست برای سازماندهی صنوف به شهرداری ها واگذار کرده است، اما تغییر خودخوانده و بدون مجوز سبب ایجاد مشکلاتی شده است. بعنوان مثال، ما زمین هایی را در خمینی شهر واگذار کردیم تا صنوف مزاحم به آنجا منتقل شوند، اما تمام این مساحت، به سنگ بری تبدیل گشته و آلودگی های ناشی از سنگ را به اصفهان تحمیل می کند. نامه ای به سازمان بازرسی نوشتیم تا بررسی شود کدام دستگاه در این میان ترک فعل کرده است.

نسخه واحد مصرف مازوت برای اصفهانِ آلوده

حشتمی استفاده از سوخت دوم یا مازوت را از دیگر دلیلهای آلودگی هوا در اصفهان دانست، اظهار داشت: میزان بارندگی در استان اصفهان ۷۲ میلیمتر، در کرج ۳۸۲ و تهران ۳۱۷ میلیمتر است. در این میان وقتی می خواهند نسخه مازوت را مطرح کنند می گویند همه کلانشهرها باید بسوزانند. در وزارت نیرو می گویند اصفهان تافته جدا بافته است، می گویند چرا اصفهانی ها پلمب ها را باز نمی کنند، مگر خون آنها از مردم تهران و کرج رنگین تر است؟

در دهه های گذشته برخی مسائل را لاپوشانی کرده ایم

وی توضیح داد: اینجا نکته ای وجود دارد که پیرامون آن آگاهی رسانی نکرده ایم و توضیح نداده ایم که سهم ما از صنایع راهبردی کشور چقدر است، اگر اصفهان بخواهد طبق قانون با این صنایع برخورد کند تولید کشور با مشکل مواجه می شود، نگفته ایم که میزان آلودگی در استان اصفهان بمراتب بیشتر از سایر استان هاست، شاید هم گفته ایم صدای ما نرسیده است. باید بگوییم که در دهه های گذشته برخی مسائل را لاپوشانی کرده ایم، بدین سبب تصور می کنند اصفهانی ها زیاده خواه هستند.

در این شهر می شود زنده ماند، اما نمی توان زندگی کرد

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلان اینکه روزهای آلوده در هشت ماهه امسال ۴۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته، اشاره کرد: هم اقلیم در این میان موثر است و هم اقدامات انجام شده در امتداد کاهش آلودگی هوا مناسب و اثرگذار نبوده است. همیشه به مسئولان می گویم آیا می خواهید مردم در اصفهان زنده بمانند یا در این شهر زندگی کنند؟! اگر پاسخ این است که مردم زنده بمانند، بله امکان دارد، اما در این شهر نمی توان زندگی کرد. ترک فعل دستگاهها باید بررسی شود، چون حقوق شهروندی و نسل های آتی در این استان پایمال شده است.

وی با اشاره به این که در سال ۹۸ اصفهان ۱۰۲ روز هوای آلوده داشته است، اشاره کرد: در صورتیکه این آمار با تعداد روزهای هوای آلوده در تهران، مشهد و تبریز قابل قیاس نیست، بدین سبب بر خلاف صحبت هایی که مطرح می شود باز شدن پلمب مازوت در نیروگاه های اصفهان نمی تواند موثر باشد.

منبع:

1400/09/14
12:25:38
5.0 /5
315
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است