ساخت پلاستیک زیستی از پوست گوجه فرنگی

ساخت پلاستیک زیستی از پوست گوجه فرنگی به گزارش گل بخر خراسان رضوی دانشمندان اسپانیایی ساخت پلاستیک زیستی از پوست گوجه فرنگی را بررسی می کنند و معتقدند که غذا منبع تغذیه و بسته بندی است.


به نقل از نیوز میر، رقابت برای ایجاد مدلهای جدید بسته بندی ادامه دارد و اخیرا محققان دانشگاه درسیه نا (ایتالیا) موفق به ساخت پلاستیک های زیست تخریب پذیر از پوسته میگو شدند و دانشمندان اسپانیایی هم هدف مشابهی دارند اما چاره آنان پوست گوجه فرنگی است.
در این طرح، ضایعات حاصل از فرآوری صنعتی گوجه فرنگی بعنوان منبع تجدیدپذیر زیستی اسیدهای چرب غیر اشباع و پلی هیدروکسیله کاربرد دارد؛ این اسیدها برای تولید مواد زیست تخریب پذیر و بی ضرر با کمک فناوری های زیست محیطی و مقیاس پذیری صنعتی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند.
همه گوجه فرنگی هایی که وارد مرحله تولید موادغذایی مانند سس کچاپ می شوند محصول جانبی (پوست) دارند که ارگانیک و قابل تجزیه است اما هم اکنون به هدر می رود.
بر اساس گزارش ها، پلاستیک زیستی بوجود آمده از پوست گوجه فرنگی در حدود یک ماه در دریا تجزیه می شود ازاین رو نشان داده است که نسبتا بادوام است و برای محیط زیست ضرری ندارد اما پلاستیک های مشتق شده از نفت حدود ۴۵۰ سال طول می کشد تا در محیط زیست تخریب شوند.
با این وجود، استفاده از بیوپلاستیک جدید امکان دارد هنوز به زمان نیاز داشته باشد تا در یک پایگاه تجاری گسترده آغاز به کار کند چونکه باید تولید آن ارزان و آسان باشد و تجهیزات لازم برای آن ایجاد شود.
منبع:

1400/09/04
20:20:19
5.0 /5
354
تگهای خبر: باد , بو , دانش , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است