بی توجهی به یک راهکار مهم در بودجه مدیریت خشکسالی

بی توجهی به یک راهکار مهم در بودجه مدیریت خشکسالی به گزارش گل بخر خشکسالی، سیل و فرونشست زمین جزو چالش های بزرگ زیست محیطی کشور هستند که همواره عملیات آبخیزداری بعنوان یکی از مهم ترین راهکار مقابله با آنها مطرح بوده است. با این وجود مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها از نادیده گرفتن سهم بخش آبخیزداری در اعتبارات ویژه مدیریت خشکسالی انتقاد و بر لزوم افزایش اعتبارات این بخش تاکید نمود.ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در جهت مدیریت مخاطرات طبیعی همچون خشکسالی، سیل و فرونشست زمین اظهار نمود: کارهای آبخوانداری و آبخیزداری جزو راهکارهای موثر، زیربنایی و حیاتی در حوزه پیش گیری از پیامدها و خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و به آن پرداخته شود.
مدیریت خشکسالی از مسیر توسعه آبخیزداری و آبخوانداری می گذرد
وی در ادامه با اشاره به حاکمیت خشکسالی در کشور اظهار داشت: مدیریت خشکسالی در اقلیم کشور ما از مسیر توسعه آبخیزداری و آبخوانداری می گذرد و بدون توجه به این زیرساخت ها و بهره برداری بهینه از نزولات جوی نمی توان به شکل مطلوبی بر تبعات خشکسالی فایق آییم. طرح های آبخیزداری که در مناطق مختلف کشور اجرائی شده نشان میدهد که آبخیزداری و آبخوانداری یکی از راه های موثری است که می توان به کمک آن در دوران ترسالی بارش های مازاد را ذخیره کرد و در زمان حاکمیت خشکسالی با هدایت بهینه و راندمان از حداقل بارش تبعات خشکسالی را به حداقل رساند. با تقویت منابع آبی قنوات و چاه ها در استانهای خشک در وضعیت خشکسالی توانسته ایم به کمک زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری بحران خشکسالی را با حداقل خسارات سپری نماییم.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ برنامه های مختلفی را در زمینه آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کشور تعریف و عملیات اجرائی قسمتی از آنها را از محل منابع درآمدهای عمومی در سطح استانها آغاز نموده ایم اما باتوجه به گستره وسیع آبخیزهای کشور و مشکلات ناشی از خشکسالی که امسال حدودا تمامی مناطق کشور را درگیر کرده، عملیات آبخیزداری نیازمند اعتبارات بیشتر و تقویت منابع ویژه در این خصوص است تا بتوانیم به شکل موثرتر و گسترده تری این فعالیت را ادامه دهیم.
سهمی برای آبخیزداری در اعتبارات مدیریت خشکسالی در نظر گرفته نشد
حسین پور با اشاره به تخصیص اعتبار ویژه برای مدیریت خشکسالی و رفع مشکلات کشاورزان در ایام پایانی دولت دوازدهم اظهارکرد: اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومانی برای مقابله با خشکسالی به دستگاه هایی همچون وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی اختصاص داده شد اما متاسفانه سهمی برای آبخیزداری از محل این اعتبارات پیش بینی و تا به امروز اختصاص داده نشده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها اشاره کرد: ضرورت دارد که در دولت سیزدهم تصمیم گیران و برنامه ریزان چنانچه اعتباری ویژه خشکسالی در نظر گرفته شود، باتوجه به اهمیت و ضرورت فعالیت آبخیزداری و آبخوانداری در جهت مدیریت خشکسالی اعتبارات لازم را به این بخش هدایت کنند تا بتوانیم اقدامات لازم و موثری را برای تحقق خواست مردم و تعدیل و کاهش خسارات و نتایج خشکسالی در سطح کشور انجام دهیم.

وی افزود: اگر منابع و اعتبارات ما اجازه دهد، می خواهیم سالانه پنج درصد قنوات کشور را تحت پوشش طرح های آبخیزداری و آبخوانداری قرار دهیم همین طور طرح های گوناگون آماده اجرا همچون طرح آبخوانداری و پخش سیلاب بر عرصه آبخوان ها در امتداد تقویت منابع آبی چاه های کشاورزی در سال رونق تولید و پشتیبانی تولید و طرح های مطالعه شده در زمینه های آبخیز سطح کشور را اجرائی نماییم. این طرح ها می توانند در وضعیت خشکسالی و کم آبی حاکم بر کشور به کمک پایداری تولید کشاورزی و پایداری سکونت گاه های روستایی و مناطق عشایری آیند و به حفظ تعادل و توازن عرصه های طبیعی و اکوسیستم ها کمک کنند.

حسین پور افزود: باید از سمت مدیریت بحران و جبران خسارت در کشور به سمت سرمایه گذاری در جهت کاهش خطر و مدیریت ریسک حرکت نماییم. عملیات آبخیزداری و آبخوانداری از اقدامات زیربنایی در امتداد مدیریت ریسک هم در زمینه خشکسالی و هم در زمینه سیل است. چنانچه منابع مالی محقق شود امسال در بیش از دو میلیون هکتار از سطح حوزه های آبخیز کشور کارهای آبخیزداری و آبخوانداری انجام می شود.
مطالعه و اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ۲۰ درصد حوزه های آبخیز کشور
وی با اعلان اینکه تزریق اعتبارات به بخش آبخیزداری از صندوق توسعه ملی طی سه سال قبل موجب تسریع در اجرای کارهای آبخیزداری در کشور شده است، اظهار داشت: با این وجود عقب ماندگی هایی که از برنامه های توسعه در دهه های گذشته انباشته شده و همچنین سطح وسیع عرصه های آبخیز کشور یعنی ۱۲۵ میلیون هکتار- که نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است - موجب کند شدن سرعت اجرای این عملیات در مناطق مختلف کشور شده است.
به گفته مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها، بر طبق آمار رسمی موجود تا حالا مطالعه و اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در حدود ۳۰ میلیون هکتار یعنی ۲۰ درصد از حوزه های آبخیز کشور و در استانهای مختلف با نسبت های متفاوتی انجام شده است. باید تلاش شود تا ۱۰۰ درصد حوزه های آبخیز کشور در یک پروسه زمانی میان مدت تحت پوشش طرح های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گیرند تا این اقدامات هم در امتداد حفظ منابع آب و خاک، پایداری منابع آب در وضعیت کم آبی و حفظ تولید و هم در امتداد پیش گیری از خسارات مخاطرات طبیعی همچون خشکسالی، سیل و فرونشست زمین مثمر ثمر واقع شود.

حسین پور در آخر ضمن اشاره به این که عملیات آبخیزداری و آبخوانداری بنا بر شرایط اقلیمی و جوی مناطق مختلف خصوصاً در مناطق مرتفع و سردسیر بالادست در فصول سرد و برفگیر با محدودیت های اجرائی مواجه می شوند، بر ضرورت تامین بموقع اعتبارات در این عرصه اصرار کرد و اظهار داشت: اگر اعتبارات در زمینه آبخیزداری بموقع اختصاص پیدا کند می توان از تمامی روزهای سال بهره برد و اقدامات مورد نیاز را در مناطق مختلف کشور انجام داد.
1400/06/16
10:59:34
5.0 / 5
226
تگهای خبر: اكوسیستم , بو , پخش , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است