سازمان محیط زیست:

مجوز انتقال آب بهشت آباد صادر نشده است

مجوز انتقال آب بهشت آباد صادر نشده است به گزارش گل بخر مدیر کل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه هیچ مجوزی برای طرح انتقال آب بهشت آباد صادر نشده است، اظهار نمود: هنوز به سد بهشت آباد مجوز نداده و تنها به مجری طرح شرایط موافقت خودرا برای این طرح اعلام نموده ایم که برمبنای آن مجری در بخش نخست انتقال آب تنها می تواند بوسیله خط لوله آب را منتقل کند و مجاز به انتقال آب بوسیله تونل نیست.به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر علی مریدی با تاکید بر این که هیچ مجوزی برای طرح انتقال آب بهشت آباد صادر نشده است، اظهار داشت: طی نامه ای سیمای طرح را به سه قسمت تقسیم کردیم. برای راه اندازی سد بهشت آباد هنوز مجوز داده نشده و این مساله در دست بررسی می باشد.
وی اشاره کرد: در طرح تونل بهشت آباد ۶۰ کیلومتر درنظر گرفته شده است. در بررسی هایی که انجام دادیم، مسیر انتقال به سه بازه تقسیم شده است. قسمت انتهایی در استان اصفهان و مربوطه به منطقه چرمهین (خروجی تونل) تا محدوده مرز استان اصفهان و نزدیک به شهر فرخ شهر است.

مدیر کل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده است که به سبب این که در قطعه انتهایی تونل از لحاظ فنی، اثر حادی بر محیط زیست نمی گذارد، این قطعه می تواند بصورت تونل یا خط لوله اجرا شود؛ هر طور که مجری طرح بخواهد.
مخالفت شدید سازمان محیط زیست با انتقال آب بوسیله تونل در ۱۲ کیلومتر ابتدایی
مریدی با تاکید بر این که قسمت ابتدایی تونل از محل سد بهشت آباد تا حدود ۱۲ کیلومتر مسیر انتقال در نظر گرفته شده، حساس ترین جای مسیر در این طرح است، اظهار داشت: چشمه های بسیار مهم و منابع آب کارستی در آن بخش وجود دارد. درواقع اصل نگرانی های محیط زیستی مان اینجاست بدین سبب سازمان محیط زیست عنوان نمود که به هیچ عنوان با راه اندازی تونل موافقت نمی کند و حتما باید مجری طرح به فکر انتقال آب بوسیله خط لوله باشد.

وی تصریح کرد: سازمان محیط زیست درمورد مسیر وسط طرح که حدود ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر و از محل دشت های شلمزار و دشت های استان چهار محال و بختیاری می گذرد، اعلام نموده است که به سبب این که مطالعات مجری طرح کافی نیست، فعلا تصمیمی نمی گیریم تا مجری مطالعاتی که گفته است را انجام دهد، بعد از آن تصمیم می گیریم که امکان راه اندازی تونل هست یا خیر و باید آن قسمت هم خط انتقال بوسیله لوله راه اندازی شود.

مدیر کل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: برای صدور مجوز، مجری طرح باید برمبنای موافقتی که اعلام کردیم، سیمای طرح را ارائه کند و تعهدات زیست محیطی لازم را بدهد تا مجوز صادر شود.

مریدی اشاره کرد: به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بعنوان مجری طرح اعلام کردیم که اگر می خواهد تونل یا خط لوله بزند، باید حواسش باشد و ریسک این کار را بپذیرد. مسئولیت این مساله که بعدا مسیر وسط و ابتدای طرح به هم وصل نشد، با خودش است.

وی با تاکید بر این که مجری طرح بابت قسمت انتهایی طرح باید سریع سیمای نهایی را ارائه کند و تعهدات زیست محیطی را بدهد تا مجوز صادر شود، درمورد تبعات انتقال آب بوسیله تونل چنانچه در پروژه انتقال آب از سرشاخه های دز به قمروز شاهد خشک شدن چاه ها و چشمه ها در راه انتقال آب بودیم، اظهار داشت: بحث انتقال آب بوسیله تونل با انتقال آب بوسیله خط لوله متفاوت می باشد. در پروژه نامبرده نیز تونل موجب شد یک سری از چاه ها و چشمه ها خشک شود چونکه آب زیرزمینی در تونل می ریزد و دیگر از چشمه و چاه خارج می شود.

مدیر کل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در طرح بهشت آباد هم بنا بر این در بخش ابتدایی به هیچ وجه با انتقال بوسیله تونل موافقت نکردیم و مقابل آن ایستادیم. برای انتقال آب در قسمت وسط مسیر مشخص شده نیز هم باید به ما ثابت کنند که انتقال آب بوسیله تونل اثری بر آب های زیرزمینی منطقه و چشمه ها نمی گذارد. اگر ثابت کردند، می توانند تونل راه اندازی کنند، در غیر این صورت باید خط لوله دایر شود.

مریدی همین طور درمورد اندازه خط لوله و حجم آبی که امکان انتقالش است، اظهار داشت: مسئولیت این بخش با وزارت نیرو است. برمبنای تخصیصی که وزارت نیرو داده است، می توانند انتقال آب داشته باشند اما تا زمانی که سد را راه اندازی نکنند و ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر مسیر انتقال اجرا نشود، آبی قابلیت انتقال ندارد.

۴۷۲۳۱


منبع:

1400/04/27
11:41:05
5.0 /5
464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است