مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران تشریح كرد

علت های آلودگی هوای تهران در فروردین ماه سال جاری

علت های آلودگی هوای تهران در فروردین ماه سال جاری به گزارش گل بخر مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار نمود: اطلاعات این شرکت نشان داده است که کیفیت هوا فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال چندان مطلوب نبوده است چونکه در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ کیفیت هوا ۱۴ روز در شرایط پاک و ۱۷ روز در شرایط قابل قبول گزارش شد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا حسین شهیدزاده اضافه کرد: طی فروردین ماه سال جاری کیفیت هوا در پایتخت، دو روز در شرایط پاک، ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و چهار روز به علت افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

وی درباره چرایی افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و به تبع آن آلودگی هوا در فروردین ماه سال جاری نسبت به سال قبل خاطرنشان کرد: ابتدا باید بدانیم که بررسی روند تغییرات میانگین ساعتی غلظت آلایندهPM۲.۵ و PM۱۰ در ۱۰ ایستگاه نواحی مختلف شهر تهران نشان دهنده افزایش غلظت ذرات معلق در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ است.

شهیدزاده اضافه کرد: کاهش بارش ها در فروردین ماه سال جاری سبب کاهش رطوبت نسبی هوا شد. بر مبنای اطلاعات موجود سال جاری در فروردین تنها یک روز رگبار پراکنده در شهر تهران داشتیم این درحالیست که در فروردین ماه سال قبل ۱۶ روز از هوای پایتخت بارانی گزارش شده بود.

وی در ادامه اظهار داشت: کمبود رطوبت نسبی (خشک بودن هوا) سبب رویش کمتر گیاهان در اراضی بالادست باد تهران شد که این خود سبب گسیل گرد و خاک از مناطق مستعد و افزایش قابل توجه غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون و به تبع آن افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون شد.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه متوسط سرعت وزش باد در ایام فروردین سال ۱۴۰۰ بیشتر از متوسط سرعت آن پارسال بود، اظهار نمود: این مساله هم باعث تشدید ورود گرد و خاک به شهر تهران شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، او در آخر خاطرنشان کرد: چون تقریباً در تمام روزهای فروردین ماه سال جاری رطوبت نسبی به میزان قابل توجهی نسبت به زمان مشابه پارسال کمتر شده و همزمان متوسط سرعت باد افزایش پیدا کرده بود، بنابراین میتوان اظهار داشت که رخداد همزمان دو پدیده وزش بادهای شدید و کاهش رطوبت نسبی ناشی از کاهش میزان بارش سبب آلودگی هوا در فروردین ماه سال جاری شد.

منبع:

1400/02/22
10:13:48
5.0 /5
744
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , باران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است