راهكارهای برخی كشورها در مقابله با كمبود آب

راهكارهای برخی كشورها در مقابله با كمبود آب خراسان رضوی کمبود آب یکی از چهار چالش اصلی برای عدم دسترسی منظم ۲.۱ میلیارد نفر (تقریبا یک سوم جمعیت جهانی) به آب شرب است. سه چالش دیگر آلودگی، کیفیت و مقرون به صرفه بودن است. مهم ترین عوامل موثر بر کمبود آب، کشاورزی، تولید انرژی و غذا، اکوسیستم های سالم و تقاضای جهانی برای آب شیرین است که منابع تأمین کننده آنها بسیار مهم هستند. کمبود آب در خیلی از مناطق بخصوص در آسیا حاد است، چونکه رشد سریع جمعیت، توسعه صنعتی و شهرنشینی، بحران آب را در بزرگترین و پرجمعیت ترین قاره بالا می برد.


اغلب منابع آب روی زمین (۹۷ درصد) در اقیانوس ها و ۲.۵ درصد در مناطق قطبی و خاک ذخیره شده اند که غیر قابل دسترس هستند و نیم درصد باقی مانده توسط ۹۹ درصد از یک تریلیون گونه در کره زمین استفاده می شود که مقدار نامتناسبی جهت استفاده بشر است. هم اکنون، جمعیت در حال رشد، زیرساخت های ضعیف موجود، روش های کشاورزی صدمه رسان و تغییرات آب وهوایی در تشدید این وضعیت و کم آبی سالانه نقش دارند.
دو روی سکه کمبود آب
کمبود آب از دو طریق رخ می دهد، کمبود فیزیکی آب، زمانی اتفاق می افتد که تأمین آب از نظر فیزیکی تقاضا را برآورده نکند و ۲۰ درصد جمعیت جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد و کمبود آب اقتصادی زمانی ایجاد می شود که به علت کمبود بودجه نمی توان از منبع آب کافی بهره برد و اغلب ناشی از عدم حاکمیت خوب است. کمبود آب اقتصادی ۲۳ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد که بیشتر آن در ارتباط با آفریقاست، بنابراین طیف وسیعی از مشاغل نوآوری و فناوری به دنبال حل کمبود آب از راه کانال های مختلف هستند.
تمرکز بر کاهش آب بدون درآمد
یک سوم کل آب شرب در سرتاسر جهان را به عللی مانند زیرساخت های قدیمی (نشتی لوله ها)، عوامل انسانی مانند خطاهای قرائت کنتور و سرقت و فساد از دست می دهیم که سبب ناکارآمدی می شوند. «آب بدون درآمد» (اختلاف بین حجم آب ورودی به سیستم (شبکه توزیع) و مصارف مجاز با درآمد طی یک سال) میلیون ها پوند برای کشورها هزینه دارد و معمولا قیمت به صرفه آن یک نگرانی است. خوشبختانه خیلی از شرکت ها چاره هایی را ایجاد کردند و در حال اجرا هستند که بعضی از آنها در ذیل ذکر شده است:
Xylem SmartBallTM، ابزار چند سنسوری که بدون احتیاج به حفاری پرهزینه، نشت آب را شناسایی و مکان یابی می کند.
Rand Water، بزرگترین شرکت آب آفریقا با استفاده از این تکنولوژی ۲۲۰۰ کیلومتر خط لوله را بررسی و هر نشت را تا نزدیکترین محل تعیین می کند.
شرکت های خدمات کم مصرف به ندرت بودجه ای برای جایگزینی زیرساخت ها دارند. در واقع، شرکتهای ایالات متحده در ۲۵ سال آینده به یک تریلیون دلار برای جایگزینی تمام زیرساخت های نشتی موجود نیاز دارند. شرکت Aegion فناوری های آینده اندیشی را ابداع کرده که هدف امکان بازسازی موثر خط لوله به جای جایگزینی است.
برای جایگزینی سیستم های سنتی از فناوری های کنتور آب هوشمند مانند Badger Meters استفاده می شود. این فناوری هوشمند شرکت ها را قادر می سازد تا میزان مصرف آب را بررسی نمایند، نشتی آب را شناسایی کرده و دستکاری را در زمان واقعی تشخیص دهند.


حرکت برای دسترسی ۹۷ درصدی
فناوری های نمک زدایی در مناطق خشک مانند خاورمیانه به کشورها کمک کرده است تا با کمبود فیزیکی آب مقابله کنند. در عربستان سعودی حالا ۷۰ درصد از آب شرب با نمک زدایی تولید می شود. با این وجود، نیروگاه های نمک زدایی با استفاده از ۴ کیلووات ساعت انرژی برای هر متر مکعب آب ساخته شده، به انرژی نیاز دارند. اگر طی دو دهه گذشته هزینه ها به صورت قابل توجهی کاهش یافته باشد، باز هم این هزینه برای مشتریان پنج دلار در هر ۱۰۰۰ گالن در مقابل ۱.۵۰ دلار در هر ۱۰۰۰ گالن از یک تأمین کننده آب معمولی شهری است.
افزایش تولید انرژی خورشیدی این هزینه را می کاهد، باآنکه بعضی از کارشناسان معتقدند که نمک زدایی باید با راهکارهای دیگر همراه شود تا هزینه ها به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند. به جهت اینکه نمک زدایی واقعا مقرون به صرفه باشد، انرژی بازیابی، یک شرکت نوآورانه نمک زدایی، راهکارهای بسیار کارآمد و مقیاس پذیر تولید می کند که مصرف انرژی و انتشار کربن گیاهان موجود را به حداقل می رساند. تا به امروز، ۲ میلیارد دلار در هزینه های انرژی صرفه جویی شده و ۱۱.۵ میلیون متر دی اکسیدکربن از بین رفته است.
گروه محققان در سنگاپور در حال بررسی روش های زیست تقلید (مبتنی بر طبیعت) هستند تا دریابند، چگونه گیاهان حرا قادر به استخراج آب شیرین از دریا با حداقل انرژی هستند. استفاده مجدد و بازیافت آب می تواند کمبود آب در سطح شهرداری و صنایع را کم کند و برای آبیاری باغ ها، ذخیره آب های زیرزمینی و یا شست وشوی وسایل نقلیه به کار رود.
در دهه گذشته، به صورت قابل ملاحظه ای فناوری تصفیه فاضلاب بهبود یافته است. صنایع آب کوریتا (Kurita Water) شرکت آب تایلندی، نمونه بارزی است که سیستم تخلیه مایع صفر (ZLD)، یک فرایند حلقه بسته را بوجود آورده است و بدون هیچ تخلیه، آب را تصفیه و استفاده مجدد می کند، البته خیلی از افراد در مورد نوشیدن آب فاضلاب بازیافتی و تصفیه شده تردید دارند. آب خاکستری در استرالیا سبب صرفه جویی یک تریلیون لیتر آب شده است.
آبیاری هوشمند
صنعت کشاورزی جهانی از ۷۰ درصد منابع آب شیرین استفاده می نماید و قسمت عمده ای از آن به دلیل روش های ناکارآمد آبیاری به رواناب تبدیل می شود. در کشورهای در حال توسعه، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ابتکاری با عنوان چارچوب جهانی اقدام در مورد کمبود آب در کشاورزی شروع شده است که به کشاورزان کمک می نماید تا با اثرات تغییر اقلیم و کمبود آب سازگار شوند. در این میان، سیستم های آبیاری دقیق و الگوریتم های کامپیوتر در کشورهای پیشرفته به امری عادی تبدیل گشته و مصرف آب را ۱۰ برابر کاهش داده و از رواناب جلوگیری می کنند.


مقابله با کمبود آب در جنوب اروپا
آب با ارزش ترین منبع روی زمین است و به صورت فزاینده ای تحت فشار قرار گرفته است. نوآوری، نقشی اساسی در طراحی و توسعه راهکارهای جدید برای کمبود آب دارد که اجرای آنها همیشه آسان نیست. نوآوری برای شکوفایی جامعه ضروریست و بدون آن نمی توانیم آینده بهتری بسازیم.
کمبود آب یکی از مهم ترین مشکلات بخصوص در جنوب اروپاست، با در نظر گرفتن تغییرات آب وهوایی، آب یکی از مهم ترین منابع برای کشورهای صنعتی است. رویکرد اقتصاد دایره ای در سال ۲۰۲۰ با هدف اصلی کاهش مصرف آب و استفاده از فاضلاب مانند منبع اولیه برای مواد اولیه ثانویه مورد نیاز است. فناوری های نوین و رویکردهای نوآورانه برای تبدیل فاضلاب به آب با ارزش افزوده، با کاهش قابل توجه مصرف آب، آغاز می شوند.
پیش بینی کمبود آب، برای خیلی از کشورهای پر باران دشوار است، باآنکه با افزایش دمای کره زمین، امکان دارد این موارد هم تکرار شوند. به منظور حل این وضعیت وخیم، سرمایه گذاری در شرکتهای نوآورانه که از راهکارهای برای مقابله با کمبود آب استفاده می نمایند ضروریست.
منابع

clim۸invest.com

eco-business.com

eitrawmaterials.eu
منبع:

1400/02/19
21:07:52
5.0 /5
712
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است