اعلام كارهای صیادی علت مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسك

اعلام كارهای صیادی علت مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسك گل بخر: بررسی های کارشناسان سازمان حفاظت از محیط زیست نشان میدهد علت اصلی مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسک، کارهای صید و صیادی بوده است.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا پیرو مشاهده تلفات گربه ماهیان در شهرستان جاسک در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ بلافاصله بررسی، نمونه برداری و کارشناسی های لازم انجام شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و معاونان مربوطه ضمن مکاتبه با ارگان های متولی اعلام نمودند به احتمال زیاد تلفات مذکور به سبب کارهای صید و صیادی بوده است و نتایج تکمیلی تا ۴۸ ساعت آینده اعلام می شود.

پیش از اتمام زمان مقرر مشخص شد دو فروند قایق صیادی که در نزدیکی ساحل مقسا مبادرت به صید گربه ماهی می کردند، به سبب اینکه قایق را بیشتر از ظرفیت آن پر کرده بودند با طوفان مواجه و قایق ها و گربه ماهیان صید شده در دریا رها و ماهیان توسط امواج به ساحل آورده شدند.

در این خصوص مالکین شناورها شناسایی شدند و حتی خبرنگاران نیز با آنها مصاحبه کردند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان نیز طی گزارشاتی که به سازمان ارسال کرد و مصاحبه با اصحاب رسانه موضوع را تایید و اعلام نمود که هیچ نوع بیماری و آلودگی دیده نشده است.

در تاریخ ۲۳ فروردین۱۴۰۰ نیز گزارشات دیگری در خصوص تلفات تعداد زیادی گربه ماهی در شهرستان جاسک واصل شد. این دفعه نیز بلافاصله کارشناسان در محل حاضر شدند و به بررسی موضوع پرداختند.

پیرو بررسی ها مشخص شد در ساحل جاسک کهنه شهرستان جاسک در طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض متوسط پنج تا هفت متر تعداد زیادی ماهی تلف شده و توسط دریا به ساحل آورده شده اند. بیش از ۹۹ درصد ماهیان تلف شده که میزان آن حدود ۸۰ تا ۹۰ تن برآورد شد، از گونه گربه ماهی و یک درصد دیگر سایر آبزیان مانند ماهی بادکنکی، طلال و ساردین ماهیان بودند.

بلافاصله از آب و رسوب در چندین محل در ساحل یاد شده نمونه برداری انجام شد همین طور از ماهیان تلف شده نمونه برداری های لازم جهت بررسی انجام و به پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دامپزشکی استان ارسال شد.

بررسی های انجام شده حاکی از این مساله است که هیچ نوع آلودگی در آب و خاک محل وجود ندارد و باتوجه به فساد ماهیان مشخص شد، ماهیان ساعات متمادی روی آب شناور بودند سپس توسط امواج به خشکی آورده شدند که نشانگر این مساله است که مرگ در فواصل دور از ساحل اتقاق افتاده است.

نظر به اینکه بیش از ۹۹ درصد ماهیان تلف شده از یک گونه خاص بودند دو احتمال بیشتر نمی تواند وجود داشته باشد. اول اینکه گربه ماهیان بر اثر بیماری از بین رفته اند و دوم اینکه صیادان به سبب ارزش پایین و یا دلیلهای دیگر مبادرت به تخلیه آنها در دریا کرده اند.

لازم به ذکر است، گربه ماهیان در این فصل جهت تخم ریزی بصورت گله های بزرگ به طرف مناطق کم عمق تر مهاجرت و گاهی با گیر افتادن در تور صیادان مشکلاتی را ایجاد می کنند. با مذاکراتی که با تعاونی صیادان محل انجام شد، ماهیان تلف شده از ساحل جمع آوری و امحا شدند.

تا این تاریخ هیچ نوع مکاتبه ای از طرف ارگان های متولی درباب بیماری در گونه یاد شده با اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان صورت نگرفته و به احتمال قریب به یقین تلفات یاد شده نتیجه فعالیت صید و صیادی در منطقه بوده است.

لازم به توضیح است، بررسی اینگونه موضوعات برمبنای بند های ۱، ۳ و ۵ ماده ۳ و مواد۲۱، ۱۶، ۱۲ و ۶ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و بخشنامه های مربوطه از وظایف شیلات شمرده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نظر یک ارگان رسمی با سخنان یک دوستدار محیط زیست در فضای مجازی بسیار متفاوت می باشد و باید متقن و مستند باشد. بدیهی است که بررسی و اعلام نظرها، زمان بر است. درباب تلفات گربه ماهیان در جاسک در هر دو مورد بررسی ها در اسرع وقت به نتیجه رسیده است و تمامی مدیران و متولیان امر دلیل آنرا مباحث صید و صیادی عنوان کردند.

منبع:

1400/01/29
21:17:22
5.0 /5
992
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است