تاثیر آلاینده دی اكسید نیتروژن بر افزایش ریسك مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و تنفسی

تاثیر آلاینده دی اكسید نیتروژن بر افزایش ریسك مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و تنفسی به گزارش گل بخر نتایج یک بررسی نشان می دهد: افزایش اندک در سطح دی اکسید نیتروژن (NO2) می تواند با افزایش ریسک مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و تنفسی ارتباط داشته باشد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، نتایج بررسی ها حاکی از آن است: حتی افزایش اندک سطح دی اکسید نیتروژن در هوا می تواند احتمال مرگ و میر بر اثر بیماریهای قلبی عروقی و تنفسی را بیشتر کند.

یافته های به دست آمده حاکی از آنست که ضرورت دارد دستورالعمل های فعلی کیفیت هوا مورد بازنگری قرار گرفته است و محدودیت های بیشتری در انباشت آلاینده دی اکسید نیتروژن اعمال شود.

دی اکسید نیتروژن یک آلاینده متداول در هواست که بر اثر احتراق سوخت در مواردی مانند حمل و نقل، نیرو و فرآیندهای صنعتی تولید می شود.

در حال حاضر در دستورالعمل های کیفیت بهداشت سازمان جهانی بهداشت (WHO) آمده است که سطح دی اکسید نیتروژن نباید از میانگین سالانه ۴۰ میکروگرم در متر مکعب بیشتر شود.

در خیلی از مطالعات اثرات منفی قرار گرفتن در معرض این آلاینده بر سلامتی را در کوتاه مدت بررسی نموده اند اما بیشتر آنها برمبنای نمونه گیری های کوچک و مناطق جغرافیایی محدود بوده بدین سبب نتایج متناقضی بهمراه داشته است.

دراین مطالعه تعدادی از محققان بین المللی به بررسی ارتباط کوتاه مدت بین سطح دی اکسید نیتروژن و خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلب عروقی و تنفسی در چندین کشور و منطقه در جهان پرداختند.

در یک بازه زمانی ۴۵ ساله در مجموع ۶۲.۸ میلیون مورد فوت گزارش شد که ۱۹.۷ میلیون (۳۱.۵ درصد) مورد فوتی بر اثر بیماریهای قلبی عروقی بوده و ۵.۵ میلیون (۸.۷ درصد) مورد فوتی بر اثر بیماریهای تنفسی بوده است.

به گزارش گل بخر به نقل از مدیکال اکسپرس، به طور متوسط، افزایش ۱۰ میکروگرم در متر مکعب در غلظت دی اکسید نیتروژن در روز قبل، به ترتیب با افزایش ۰.۴۶، ۰.۳۷ و ۰.۴۷ درصدی در مجموع موارد فوتی، فوت بر اثر بیماریهای قلبی عروقی و بیماریهای تنفسی همراه بوده است.

منبع:

1400/01/06
01:58:53
5.0 /5
4345
تگهای خبر: آلاینده , بهداشت , بو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است