دبیر مرجع ملی كنوانسیون تنوع زیستی كشور:

سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اكتشاف معدن ناصرآباد كجور را نمی پذیرند

سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اكتشاف معدن ناصرآباد كجور را نمی پذیرند به گزارش گل بخر درپی صدور پروانه اکتشاف فعالیت معدنی در منطقه ناصرآباد کجور واقع در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور اظهار داشت: آغاز هر پروژه مستلزم پذیرش جامعه محلی است درحالی که در زمینه اکتشاف این معدن شاهد اعتراضات شدید مردم منطقه بوده ایم این درحالیست که هیچ یک از سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اکتشاف معدن ناصرآباد کجور را نمی پذیرند.هادی کیادلیری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه فعالیت هرنوع معدن در هر منطقه ای تخریب بسیار شدیدی به همراه دارد، اظهار نمود: تخریبی که از فعالیتهای معدنی حاصل می شود می تواند سبب برهم خوردگی خاک، تخریب پوشش گیاهی و تهدید حیات وحش منطقه شود این در حالیست که این مسائل تنها محدود به مکان معدن نیست بلکه تمام منطقه اطراف که در آن جاده راه اندازی می شود و مکان هایی که خودرو های سنگین بار معادن را حمل و نقل می کنند را هم تحت تأثیر قرار می دهد و معدن سرب و روی در منطقه ناصرآباد کجور هم از این مسئله مستثنی نیست.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن بیان اینکه سالانه حدود ۷۰۰ هزار هکتار از منابع طبیعی بعنوان محدوده اکتشاف معادن در کشور در نظر گرفته می شود، خاطرنشان کرد: این میزان از موافقت با اکتشاف و فعالیت معادن حجم بسیار بالای تخریب را به کل کشور وارد می نماید درحالی که درآمد حاصل از فعالیتهای معدنی بسیار نازل است.

وی افزود: آنچه در بهره برداری از منابع طبیعی اهمیت دارد محاسبه و لحاظ کردن هزینه های محیط زیستی در فرایندهای تولیدی است اما در کشور به این مسئله توجه چندانی نمی گردد. شاید سازمان های متولی مانند منابع طبیعی خساراتی را بابت تخریب دریافت نمایند اما این خسارات هزینه های زیست محیطی را جبران نخواهد کرد چونکه هزینه های محیط زیستی دائمی هستد و تخریب منابع طبیعی تا ابد هزینه ایجاد خواهد نمود.

کیادلیری ضمن اشاره به اینکه آغاز هر پروژه مستلزم پذیرش مردم و جوامع محلی است، اظهار نمود: این در حالیست که درپی مطرح شدن مبحث اکتشاف معدن سرب و روی در منطقه ناصرآباد کجور شاهد اعتراضات شدید مردم منطقه بوده ایم و این نشان داده است که این مبادرت به لحاظ اجتماعی هم قابل پذیرش نمی باشد. اگر قرار بود این معدن منفعتی داشته باشد، باید نخست برای مردم منطقه نفعی درپی داشته باشد در حالیکه مردم این منطقه خود نخستین معترضان به فعالیت این معدن هستند.

وی افزود: حتی اگر برخی افراد هم بخواهند در این معدن مشغول به کار شوند، این نوع کار کردن یک نوع کار ارادی غیرمنصفانه است یعنی فرد به اجبار برای کسب درآمدی ناچیز مجبور است در آن معدن کار کند و این در همه جای دنیا خلاف مسیر توسعه است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن انتقاد از واکنش متولیان به مسئله صدور پروانه اکتشاف معدن سرب و روی در منطقه ناصرآباد کجور اظهار نمود: هیچ یک از سازمان های متولی مسئولیت صدور مجوز اکتشاف این معدن را نمی پذیرند و سازمان منابع طبیعی ادعا می کند که از منابع طبیعی برای صدور مجوز اکتشاف معدن سرب و روی در این منطقه استعلام نشده و شورایعالی محیط زیست مجوز اکتشاف را صادر کرده است. این نشان داده است که متولیان از زیر بار مسئولیت خود در این حوزه شانه خالی می کنند.

وی در ‍‍پاسخ به این ‍‍پرسش ایسنا که آیا نظر اداره منابع طبیعی درباره فعالیتهایی که در مناطق حفاظت شده صورت می گیرد اهمیت و ضرورتی ندارد؟ اظهار نمود: سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان نظارتی است که علاوه بر اینکه می تواند به لحاظ کارشناسی اعلام نماید که اکتشاف معادن چه میزان تخریب ایجاد می کنند عهده دار مدیریت مناطق حفاظت شده هم است. این در حالیست که اداره منابع طبیعی مالک و متولی منابع طبیعی است، ازاین رو اظهارات مدیرکل منابع طبیعی در خصوص اینکه «از این سازمان در زمینه صدور پروانه اکتشاف معدن سرب و روی استعلام نشده است»، قابل پذیرش نمی باشد و این پرسش ایجاد می شود که چطور امکان دارد بدون اجازه اداره منابع طبیعی پروانه اکتشاف معدن صادر شود؟

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور خاطرنشان کرد: هرچند سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به صورت رسمی متولی منابع طبیعی است اما هریک از سازمان ها به صورت غیر رسمی متولی بخشی از منابع طبیعی شده و اختیاراتی را برای خود در نظر گرفته اند مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت که حالا پیگیر مصوبه ای است که مهلت استعلام برای اکتشاف معدن از سازمان حفاظت محیط زیست را از دو ماه به ۱۰ روز کاری کم کند.

کیادلیری در انتها اظهار داشت: معادن جزو منابع تجدید ناشدنی هستند و تخریب آنها برگشت ناپذیر خواهد بود. در مورد بهره برداری از منابعی که تجدید نمی شوند، لزوم دارد برنامه ای برای جایگزینی آنها در آینده در نظر گرفته شود اما متاسفانه به این مورد در کشور هم توجهی نمی گردد و به دنبال رفع نیازهای امروز با کمترین بازدهی بدون توجه به محدودیت هایی هستیم که برای آینده ایجاد می نماییم و این دسته اقدامات و تصمیمات پتانسیل توسعه برای آینده را هم از بین می برد.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، طی هفنه های اخیر اعتراضات و نگرانی های زیادی از جانب کارشناسان و فعالان محیط زیست و مردم منطقه ناصرآباد کجور بابت احیای معدن راکد سرب و روی و توسعه جاده دسترسی در این منطقه عنوان شد. با این وجود روز گذشته (۲ اسفند ماه) مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران اظهار داشت: صدور پروانه اکتشاف در کجور با موافقت سازمان صمت و با مجوز شورایعالی محیط زیست انجام شده و در اینباره هیچ گونه استعلامی از منابع طبیعی نشده است.

منبع:

1399/12/04
13:26:18
0.0 /5
882
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است