كم بارشی ها در كشور تا آخر سال جبران نمی گردد

كم بارشی ها در كشور تا آخر سال جبران نمی گردد به گزارش گل بخر رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه کم بارشی ها در کشور تا آخر سال جبران نمی گردد، اظهار داشت: طی بهمن ماه میانگین دمای هوای کشور سه درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین دراز مدت بود.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه بارش ها در کل کشور از آغاز مهرماه تابحال ۳۱ درصد کمتر از میانگین دراز مدت کشور بوده است، اظهار نمود: با بارش های خوب چند روز اخیر توانستیم حدود ۳۹ درصد از بارش سالانه کشور را دریافت نماییم و وضعیت نسبت به قبل کمی بهتر شده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه به صورت کلی بارش ها در کشور تابحال ۴۱ میلیمتر کمتر از حد نرمال بوده است، اظهار داشت: برخی استان ها ازجمله هرمزگان، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی با کاهش شدید بارش ها مواجه بوده اند. برای مثال بارش ها در استان هرمزگان حدود ۹۰ درصد و در سیستان و بلوچستان ۹۱ درصد کمتر از حد نرمال گزارش شده است.

وی افزود: بدین سان استان هایی مانند کرمان، فارس و خراسان رضوی به ترتیب با ۶۷، ۴۳ و ۵۶ درصد کم بارشی مواجه بوده اند.

وظیفه ضمن اشاره به اینکه به احتمال زیاد کم بارشی ها در کشور تا آخر سال جبران نمی گردد، اظهار داشت: این شرایط بخصوص در جنوب شرق کشور محسوس خواهد بود البته بارش ها در پنج استان البرز، تهران، قم، کهگیلویه و بویر احمد و همدان درمحدوده نرمال بوده است اما این مساله به معنای آن نیست که در این مناطق کمبود آب نداریم چونکه در کشور ما همواره نیاز آبی بیش از اندازه توان بارش ها و تأمین آن است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه ضمن اشاره به وضعیت دمای هوا در کشور طی بهمن ماه اظهار نمود: به صورت کلی در دی و بهمن ماه سال جاری آنومالی (بی هنجاری) مثبت شدید دمایی داشتیم. این وضعیت یعنی دما بیشتر از میانگین دراز مدت کشور بود. برای مثال طی هفت روز اخیر دمای متوسط کشور ۵.۲ درجه گرمتر از نرمال بود همینطور طی بهمن ماه میانگین دمای هوای کشور سه درجه بیشتر از دمای نرمال گزارش شد.

به گفته وی از آغاز زمستان تابحال هم دمای هوا در کشور به صورت متوسط ۱.۴ درجه سانتیگراد فراتر از نرمال گزارش شده است.

وظیفه در انتها درباره وضعیت بارش ها در کشور طی اسفند ماه سال جاری خاطرنشان کرد: هرچند که طی هفته پیش رو بارش های خوبی در کشور بخصوص جنوب، شمال و شمال غرب خواهیم داشت اما به طورکلی بارش ها در کشور تا آخر سال کمتر از نرمال خواهد بود.

منبع:

1399/12/02
20:25:46
0.0 /5
858
تگهای خبر: بو , خشكسالی , دریا , دمای هوا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است