خطر جدی تخریب جنگل های حرا و بیم كوچ همیشگی پرندگان

خطر جدی تخریب جنگل های حرا و بیم كوچ همیشگی پرندگان درحالی بر مبنای قوانین موجود هرگونه تخریب و آلودگی تالاب ممنوع می باشد و عرصه های جنگلی کشور غیر قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که تالاب خوربردستان دیّر و جنگل های حرّای آن به دلیل جاده کشی و راه اندازی سایت پرورش میگو با خطری جدی مواجهند. فعالان محیط زیست منطقه می گویند که چنین اقدامی مانع رسیدن آب شیرین به جنگل های حرّا می شود و تخریب و نابودی آنرا به دنبال دارد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سال گذشته بود که تالاب خوربردستان دیّر و جنگل های حرای آن در استان بوشهر در فهرست تالاب های ثبت ملی کشور قرار گرفت. آنطور که محلی ها می گویند خوربردستان دیّر یکی از مهم ترین خورهای دیّر است که بیشتر درختان حرّای آنرا مردم کاشته اند.

حالا بعد از گذشت یک سال از ثبت ملی این تالاب، بولدوزرها به جان آن افتاده اند. رضا پرتوی سنگی - دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد استان بوشهر - به ایسنا می گوید که شادمانی ثبت ملی خوربردستان دیّر، دیری نپایید چونکه کمی بعد از آن یک سرمایه گذار محلی توانست مجوز راه اندازی سایت پرورش میگو را در چهار هکتار از حریم تالاب از کارگروه ماده ۱۱ استانداری - که البته محیط زیست استان هم از اعضای اصلی آن است - بگیرد.
ایجاد هرگونه سازه مانع رسیدن آب شیرین به جنگل های حرّا می شود
او ادامه می دهد: اما ماجرا به همینجا ختم شد. سرمایه گذار بولدوزرها را به جان تالاب انداخت تا جاده ای برای دسترسی از سایت پرورش میگو به دیّر بکشد این درحالیست که گیاه حرّا به شدت وابسته به آب شیرین است و ایجاد هرگونه سازه ازجمله راه دسترسی به مرکز تکثیر میگو مانع رسیدن آب شیرین به جنگل های حرّا می شود. این مورد علاوه بر افزایش احتمال وقوع سیل هنگام بارندگی، تخریب و نابودی جنگل حرّای بندر دیّر را به دنبال دارد.

جنگل های حرّا اکوسیستم های پرارزش و نادری هستند که میلیون ها سال طول کشیده تا آنها ایجاد شوند همینطور این جنگل ها را بعنوان نوزادگاه آبزیان می شناسند و نقش زیادی در بقای آبزیان دارند. پرتوی سنگی ضمن بیان این مطالب می گوید: تخریب و نابودی جنگل حرّای بندر دیّر پیامد مستقیم این گونه ساخت و سازها است و انقراض خیلی از آبزیان تجاری پرارزش مانند ماهی و میگو - که منبع درآمد مردم منطقه است - ازجمله آثار غیر مستقیم جاده کشی در این جنگل ها است.
پرندگان تالابی برای همیشه از منطقه کوچ می کنند
فعالان محیط زیست منطقه بیم آنرا دارند که اگر مسیر عبور و مرور خودرو ها به خوربردستان دیّر و جنگل های حرّا باز شود، پرندگان تالابی برای همیشه از منطقه کوچ کنند همینطور ورود پساب سایت پرورش میگو به دریا، صدمه های جبران ناپذیری را به این اکوسیستم وارد می نماید و آلوده شدن دریا مرگ تدریجی جنگل های حرّا را به دنبال خواهد داشت.

به گفته دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد استان بوشهر برخی دیدگاه های غیرعلمی نسبت به این ماجرا وجود دارد. برای مثال می گویند که به علت آنکه در راه جاده گیاهی وجود ندارد می توان جاده کشی کرد و سایت پرورش میگو راه انداخت اما نباید فراموش نماییم که بخشی زیادی از این جنگل ها در گذشته هم عاری از گیاه بودند اما مردم در آن نهال کاشتند و امروز تبدیل به جنگل های سرسبزی شده اند علاوه بر این راه اندازی جاده مسیر ورود آب به جنگل را می بندد.

او همینطور می گوید که سازمان های مردم نهاد استان به مراجع قضایی اعلام جرم کرده اند اما تابحال بی نتیجه بوده و فعالیت سرمایه گذار متوقف نشده است.
ساخت و ساز در محدوده جز و مدی پهنه جنگل حرّا متوقف شود
در گزارش شبکه سازمان های مردم نهاد استان بوشهر به دادگاه تاکید گردیده است که مکان دیگری برای این فعالیت - البته با پیوست زیست محیطی و انتخاب محل اجرا برپایه شرایط اکوسیستم - انتخاب گردد و تا زمان تعیین تکلیف نهایی هرچه زودتر نسبت به توقف ساخت و ساز در محدوده جز و مدی پهنه جنگل حرّای بندر دیّر و تالاب ملی خوربردستان اقدام گردد.
مخالفت محیط زیست با راه اندازی جاده و سایت پرورش میگو
از سویی دیگر اداره محیط زیست بوشهر با ساخت سایت پرورش میگو مخالفت کرده است اما شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در کارگروه ماده ۱۱ اعلام نموده است که دو هکتار از چهار هکتار واگذار شده خارج از خور است ازاین رو مجوز راه اندازی سایت صادر گردیده است همینطور اداره کل محیط زیست استان مجوزی برای جاده کشی هم صادر نکرده است.

مسعود باقرزاده کریمی - مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست - هم در گفت و گو با ایسنا در اینباره اظهار می کند: بر مبنای اعلام وزارت نیرو این جاده و سایت پرورش میگو در حریم تالاب نیست و خارج از آن است اما اعتقاد داریم که چنین اقدامی می تواند اثری منفی روی تالاب خوربردستان دیّر و جنگل های آن داشته باشد.
طرح توسعه شهرستان دیّر اشتباه است
او ضمن اشاره به اینکه مجوزهای صادر شده برای این اقدام در ارتباط با چندین سال قبل است، می گوید: مجوزهایی برای توسعه شهری دیّر در منطقه تالاب و جنگل ها صادر شده که اشتباه است. این یعنی طرح توسعه شهری نباید در این منطقه دیده می شد. باتوجه به این ما پیشبینی می نماییم که مجوزهای دیگری در این منطقه صادر خواهد شد چون که برای آن منطقه برنامه توسعه درنظر گرفته اند.
هرگونه تخریب و آلودگی تالاب ممنوع است
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست همینطور تصریح می کند: اداره محیط زیست استان تابحال سه بار به مراجع قضایی در زمینه راه اندازی سایت پرورش میگو و جاده شکایت کرده اما راه به جایی نبرده است. بر مبنای ماده یک قانون حفظ و احیای تالاب ها هرگونه تخریب و آلودگی تالاب ممنوع می باشد. باتوجه به اینکه این اقدام می تواند سبب تخریب و آلودگی تالاب شود با استناد به همین قانون و بررسی های کارشناسان قضایی می توان جلوی جاده کشی و راه اندازی سایت پرورش میگو را گرفت.
مخالفت سازمان جنگل ها با تغییر کاربری جنگل های حرّا
علاوه بر سازمان محیط زیست، سازمان جنگل ها هم با تغییر کاربری جنگل های حرّا مخالفت کرده است. مسعود منصور - رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طی هفته گذشته بر حفاظت از جنگل های حرا در استان بوشهر تاکید نمود. در نامه منصور خطاب به مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر آمده است: «تمامی عرصه های جنگلی کشور به صورت عام و جنگل های منحصر بفرد حرا به صورت خاص، غیر قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی هستند و همواره تحت تملک دولت و مدیریت این سازمان قرار دارد و به باعث قوانین و مقررات موجود، تغییر کاربری این جنگل ها ممنوع می باشد.»

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، با تمامی مخالفت های دستگاههای دولتی و سازمان های مردم نهاد اتخاذ تصمیم نهایی در این حوزه برعهده دستگاه قضایی است. اگر آب شیرین به جنگل ها حرّا نرسد، این اکوسیستم و تتوع زیستی آن در معرض خطر جدی قرار می گیرد. ازاین رو انتظار می رود قبل از آنکه لودرها زیستگاه را با خاک یکسان کنند دستور توقف جاده کشی و راه اندازی سایت پرورش میگو صادر شود.

منبع:

1399/11/06
17:43:10
0.0 /5
1025
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است