استقبال پایین از مسكن ملی در شهرهای كوچك

استقبال پایین از مسكن ملی در شهرهای كوچك به گزارش گل بخر با وجود آنکه ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی مقرر است در شهرهای تحت مسئولیت بنیاد مسکن ساخته شود تنها ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد به مرحله آماده سازی زمین و تعریف پروژه رسیده که ۵۸۰۰ واحد در مرحله آماده سازی زمین و ۶۰۰۰ واحد در مرحله اجرا قرار دارد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن ۱۳۸ هزار واحد است که ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای دارای جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و ۳۸ هزار واحد آن در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر اجرا خواهد شد اما به نظر می آید پروژه در این بخش با سه مشکل کمبود تقاضای موثر، کمبود زمین و نبود سرعت قابل قبول مواجه می باشد.
بر مبنای آماری که به تازگی معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ارائه کرده الان ۵۸۰۰ واحد در حال آماده سازی زمین و ۶۰۰۰ واحد در حال پروژه تعریف قرار دارد. همینطور طبق آمار اوایل آذرماه ۶۹۲۸ واحد در چارچوب انفرادی و گروهی توسط متقاضیان ایجاد می شود. اگر این ۶۹۲۸ واحد همان تعداد در حال اجرا نباشد(!) نهایتا ۱۸ هزار و ۷۲۸ واحد در مرحله تأمین زمین تا اجرا قرار دارد که هیچ تناسبی با ظرفیت پروژه نخواهد داشت و این در شرایطی است که بیشتر از یک ۱۶ ماه از کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن می گذرد.
بعد از آخر مراحل اول تا سوم ثبت نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، ۲۹ هزار و ۹۳۴ متقاضی تحت مسئولیت بنیاد واریز وجه انجام داده اند. از این تعداد ۱۴ هزار و ۷۳۱ واحد به شکل مستقیم توسط بنیاد مسکن راه اندازی و تکمیل و تحویل می شود که ۱۳ هزار و ۶۵ واحد در ۷۷ پروژه از مرحله دریافت پروانه تا پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی، پروژه های راه اندازی مسکن ملی آنها شروع شده است. ۶ هزار و ۹۲۸ واحد هم در چارچوب انفرادی و گروهی توسط متقاضیان ایجاد می شود.
از سوی دیگر و در شرایطی که به نظر می رسید در شهرهای کوچک مشکل کمبود زمین وجود نداشته باشد، برای ۱۲ هزار نفر از پذیرفته شدگان واجد شرایط تأمین زمین نشده است. در این خصوص جلسه ای بین مسؤلان بنیاد مسکن و مهرآبادی ـ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ـ که به تازگی به این سمت منصوب شده برگزار شده و گفته می شود کوشش برای تأمین زمین این ۱۲ هزار واحد در حال انجام می باشد.
با این وجود وزارت راه و شهرسازی برای تأمین اراضی طرح اقدام ملی مسکن با موانعی مواجه می باشد. اواخر شهریورماه محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار داشته بود: برخلاف دستور رئیس جمهور، دستگاههای مربوطه زمین های دولتی را برای ساخت مسکن ملی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندادند و این درحالی است که در قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن به صراحت آمده است که دستگاههای دولتی اراضی مازاد بر نیاز خویش را به وزارت راه منتقل کنند تا برای تولید انبوه مسکن از آن استفاده شود؛ با این وجود نه فقط در تهران بلکه در هیچ استانی این بند مهم از قانون اجرا نشده است.
نبود زمین برای مسکن ملی آن هم در شهرهای کوچک در حالی وجود دارد که محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ مدتی قبل به ایسنا اعلام نموده بود: طبق گفته وزیر راه و شهرسازی، برای همه کسانی که ثبت نام کرده اند استان مورد نظر مکلف به تأمین زمین است. تعدادی که مشکل تأمین زمین دارند حدود ۸۰۰۰ نفر هستند که عمدتا در شهرهای تحت نظر بنیاد مسکن نام نویسی شده اند. سازمان ملی زمین و مسکن کارهای تأمین زمین تعدادی را انجام داده و برخی دیگر در حال انجام می باشد. به صورت کلی بیشتر از آنچه باید برای اقدام طرح ملی مسکن، زمین اختصاص یافته و مشکلی برای ۴۰۰ هزار واحد نداریم.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر از راه سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از راه آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با عنایت به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم، سوم و چهارم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله چهارم از ۱۸ دیماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تأمین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.1399/11/04
14:43:50
0.0 /5
1063
تگهای خبر: باد , بو , دریا , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است