اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج باز هم به تعویق می افتد؟

اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج باز هم به تعویق می افتد؟ گل بخر: معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت طی نامه ای به سازمان ملی استاندارد درخواست کرده که استاندارد 127 نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) یک سال دیگر هم به تعویق افتد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه ای با سازمان ملی استاندارد با اشاره به تفاهم نامه امضا شده توسط وزرای وقت صمت، جهادکشاورزی و رئیس سازمان ملی استاندارد درباب به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج تا آخر سال ۱۳۹۹ باتوجه به "استمرار شرایط جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه و اضافه شدن محدودیت های ناشی از شرایط اقتصاد کرونائی در جهان و کشور و لزوم تامین مستمر کالاهای اساسی و خودداری از هر گونه تغییر در ضوابط و فرایندهایی که منجر به خود تحریمی و یا بروز مشکل در تامین کالا می شود"، خواسته که تا زمان انجام اقدامات لازم در جهت اصلاح موارد مذکور در کمیته ملی استاندارد اجرای مستندات الزامی بخش فیزیکی (جدول درجه بندی) به مدت یک سال یعنی اول آذر سال ۱۴۰۰ به تعویق افتد.
در این نامه همین طور یادآوری شده که این مصوبه شامل کل واردات برنج سال جاری و موجودی گمرک و محموله هایی است که از این به بعد وارد خواهد شد.
گفتنی است که به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج در بخش مشخصات فیزیکی به این معنا است که واردکنندگان ملزم به اعلام درجه بندی برنج وارداتی (از نظر ظاهری) نیستند اما استانداردهای کیفی و بهداشتی این محصول تغییری نکرده و همچون قبل کنترل می شود.
سال قبل مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد ایران از به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) به سبب وجود برخی مشکلات و معذورات برای واردکنندگان آگاهی داد و اظهار داشت که بر این اساس واردکنندگان تا یک سال آینده ملزم به اعلام درجه محصول وارداتی خود نیستند، اما اجرای استانداردهای کیفی و بهداشتی برنج همچون گذشته کنترل می شود.
واردات پرحاشیه برنج در سال ۱۳۹۹
امسال وضعیت واردات برنج سروصدا و حواشی زیادی داشت، بطوریکه در ماه گذشته بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج در گمرک بنادر دپو شده و در حال فاسد شدن بود، اما باتوجه به موانع موجود که عمده آن به تامین ارز بر می گردد امکان ترخیص نداشت. صاحبان برنج های دپو شده در گمرک عدم همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت، عدم اولویت بندی مناسب در تخیصص ارز، زیر سوال رفتن اعتبار بین المللی واردکنندگان نزد تجار خارجی و البته فاسد شدن برنجهای مانده در انبار و رطوبت بنادر را همچون مسائل پیش روی خود برای ترخیص و تبعات ناشی از دپوی این کالا عنوان کرده بودند. در نهایت به دنبال اعلام گمرک در خصوص متروکه کردن برنج هایی که در آستانه فاسد شدن قرار دارند، صدور کد رهگیری بانک برای این محصول، تسریع و ترخیص از دوازدهم آبان ماه شروع شد.
اما برخی گزارش ها حاکی از این است که عده ای از واردکنندگان و ترخیص کاران نسبت به مسایل مربوط به استاندار ۱۲۷ گله دارند و ظاهرا با وجود اینکه باید تا انتهای سال جاری این استاندار معلق باشد، در جریان دریافت استاندارد برای ترخیص، اعلام شده که استاندارد ۱۲۷ هم همچنان الزامی است.
حالا باید دید که سازمان ملی استاندارد چه تصمیمی برای اجرا یا تعویق مجدد استاندارد یاد شده خواهد گرفت.


منبع:

1399/09/18
17:40:50
5.0 /5
998
تگهای خبر: باد , بهداشت , بو , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است