بازار خرید و فروش پسماند در كشور شفاف نیست

بازار خرید و فروش پسماند در كشور شفاف نیست به گزارش گل بخر رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینكه مناسبات حاكم بر بازار خرید و فروش پسماند در كشور شفاف نیست، اظهار داشت: دایر شدن یك مركز مجاز خرید و فروش پسماند در كشور می تواند موجب ساماندهی این بازار، كوتاه كردن دست دلالان، كاهش آلودگی های زیست محیطی شود و به صنعت بازیافت نیز كمك نماید.فاطمه اکبرپور در گفت و گو با ایسنا افزود: در ایران معین نیست که خرید و فروش پسماند با قیودی هم راه است یا آزاد است یا اینکه باید کنترلی بر آن باشد اما اگر بورس پسماند یا مرکز خرید و فروش پسماند دایر باشد می تواند موجب شفافیت و ساماندهی این بازار شود.

وی افزود: هم اکنون امر خرید و فروش پسماند در کشور بلاصاحب، بدون ساماندهی و بدون نظارت است و بیشتر توسط دلالان و فعالان غیررسمی مدیریت می شود بدین سبب اگر یک مرکز خرید و فروش پسماند دایر شود، اصولی بر بازار خرید و فروش پسماند حاکم خواهد شد.

اکبرپور با ذکر یک مثالی اظهارکرد: لجن های آنُدی که پسماندهای صنعت مس هستند زمانی مانند سایر پسماندها مدیریت و در محلی تخلیه می شد و به فروش می رسید اما بعد از مدتی آنها را در بورس ارائه کردند و موجب شد هم صنایع بازیافت کننده نظم پیدا کنند و هم پروانه های بهره برداری از آنها قانونمند شود.

وی افزود: با ارائه شدن لجن های آندی در بورس پسماند ما توانستیم کسانی که از این پسماند استفاده می نمایند را شناسایی نماییم همین طور بازیافت کننده هایی می توانستند در این بازار شرکت نمایند که دارای مجوز از مراجع ذی ربط بودند و شرط شرکت در این بازار برخورداری صنایع بازیافت از پروانه بهره برداری صنعتی بود. بدین جهت لجن آندی در اختیار این صنایع قرار می گرفت تا آنرا مدیریت و بازیافت کنند.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه در تهران چندین مرکز غیررسمی خرید و فروش پسماند شناسایی شده اند، اظهار نمود: در جنوب شرق تهران در جاده خاوران محل استوک خاوران بیشتر فلزات رنگین و ضایعات فلزی برای خرید و فروش جمع آوری می شود و یک مرکز غیرمجاز در داخل محدوده شهرداری تهران به نام «خلازیر» وجود دارد که متاسفانه پسماندسوزی های عمده نیز در این محل انجام می شود. همین طور یک جمعه بازار نیز در این محل مشهور است که قطعات و پسماند خرید و فروش می کنند که به «شیطان بازار» موسوم است. این مراکز هم غیر مجاز هستند و هم صنوف آلاینده و مزاحم در آنجا فعالیت می نمایند و پسماند به صورت غیرمجاز خرید و فروش و به صورت غیراصولی تفکیک می شود.

وی افزود: مراکز غیرمجاز خرید و فروش پسماند به صورت جزیره ای و پراکنده در نقاط مختلف استان شکل گرفته اند که هم انبار و هم خرید و فروش می شوند. اگر این مراکز خرید و فروش پسماند ساماندهی و به صورت یکجا و متمرکز مدیریت شود مطمئنا تمام کسانی که در این حوزه فعالیت می نمایند چه به صورت رسمی چه غیررسمی ساماندهی خواهند شد.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران همین طور اشاره کرد: دایر شدن یک مرکز رسمی برای خرید و فروش پسماند می تواند کمک بزرگی به صنعت بازیافت کشور کند چونکه حالا صنایع بازیافت مجاز که با مجوز از مراجع ذی ربط در حال فعالیت هستند برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجهند و در بعضی موارد برای تامین مواد اولیه خود به سراغ واردات پسماند می روند. بعنوان مثال ممکنست برخی صنایع بازیافت برای تامین ظروف «پت» (پلی اتیلن ترفتالات) به سراغ وارد کردن این مواد از کشور همسایه عراق بروند در صورتیکه پسماند در کشور ما به اندازه کافی تولید می شود.

وی افزود: سرانه تولید پسماند در ایران بسیار بالا است و این نشان میدهد که پسماند به اندازه کافی وجود دارد اما به سبب مدیریت نادرست صنعت بازیافت ما مانند سایر مراحل مدیریت اجرائی پسماند ناقص است.

اکبرپور در آخر اظهار داشت: مناسبات حاکم بر خرید و فروش پسماندها شفاف نیست و تا پسماندها بعنوان مواد اولیه بخواهد به دست بازیافت کنندگان برسد عملا چند دست می چرخد و طبیعتا با قیمت گزافی در اختیار بازیافت کننده گان قرار می گیرد این در حالیست که اگر دست دلالان کوتاه شود، چند دست چرخیدن پسماند حذف شود و مدیریت متمرکزی بر آن اعمال شود مطمئنا پسماند به صورت مستقیم و بدون حضور دلال در اختیار بازیافت کننده قرار می گیرد.

منبع:

1399/09/01
16:15:23
5.0 /5
1260
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است