در گزارش گل بخر مطرح شد؛

واردات در مقابل صادرات روند تجارت كشور را تسهیل می كند

واردات در مقابل صادرات روند تجارت كشور را تسهیل می كند به گزارش گل بخر عضو اتاق تهران ضمن تشریح تاثیرات مثبت واردات در مقابل صادرات، اظهار داشت: اجرای این سیاست در تنظیم بازار تأثیر بسزایی خواهد داشت چونكه ورود مواد اولیه، باعث بهبود روند تولید و عرضه می شود.علی تقوی فر در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد تصمیمات ارزی اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولتی درباره واردات در مقابل صادرات، تصریح کرد: در این شرایط کشور، اجرای سیاست واردات در مقابل صادرات تصمیم مؤثری است چونکه تأمین ارز برای واردات مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی معطل تخصیص ارز نفتی یا سامانه نیما باقی نمی ماند.
عضو اتاق تهران اضافه کرد: هم اکنون یکی از اشکالات صادرات کشور، انتقال و تبادل ارز است؛ اگر بتوان ارز را برای واردات کالا اختصاص داد، بستر کار برای فعالان اقتصادی راحتتر می شود و در ادامه هم شاهد توسعه بازارهای صادراتی خواهیم بود. در واقع اگر بتوان در مقابل صادرات، واردات انجام داد، انتقال ارز آسان می شود و صادرات بیشتری صورت می گیرد.
وی افزود: همینطور از سویی دیگر اجرای این سیاست، در تنظیم بازار تاثیر بسزایی خواهد داشت چونکه تسهیل در واردات کالا و البته مواد اولیه، باعث می شود که تولیدکننده راحتتر فعالیت کند و جریان واردات مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی و تولید داخلی با سهولت انجام می شود که این منجر به تأمین منظم و مداوم بازار داخلی خواهد شد.
تقوی فر اظهار داشت: اگر فرآیند تأمین ارز از خارج تسهیل شود، رجوع به بانک مرکزی هم کمتر می شود و فشار بر بانک مرکزی کاسته می شود.
عضو اتاق تهران اضافه کرد: البته با آزاد شدن واردات از محل ارز متقاضی، وزارت صمت هم باید به صورت ویژه بر فرآیند ثبت سفارش واردات و اولویت بندیها نظارت جدی داشته باشد.
تقوی فر افزود: اگر دولت خیلی سخت بگیرد، این سیاست هم به سرانجام نمی رسد. هر تصمیمی می گیریم باید متناسب با شرایط کشور باشد؛ هم اکنون در شرایط عادی نیستیم و برای حل مشکلات موجود باید مسیر را برای فعالان اقتصادی هموار کرد.
وی تصریح کرد: با عنایت به شرایط کنونی کشور، چاره ای غیر از اجرای واردات در مقابل صادرات نداریم؛ البته از خیلی وقت پیش باید این سیاست اجرا می شد اما به هر حال هر زمان ماهی را از آب بگیریم تازه است.


منبع:

1399/08/11
14:04:28
5.0 /5
1050
تگهای خبر: باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است