رئیس اتاق اصناف ایران:

كارگروه مشترك اصناف و تامین اجتماعی تشكیل می شود

كارگروه مشترك اصناف و تامین اجتماعی تشكیل می شود به گزارش گل بخر رئیس اتاق اصناف ایران با اعلان اینكه قسمتی از مطالبات اصناف درباب تقویت بنگاه های كوچك است كه می توانند اشتغالزایی را توسعه دهند، اظهار داشت: اصناف و سازمان تامین اجتماعی تاكید بر ایجاد كارگروهی مشترك دارند كه به زودی برقرار می شود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سعید ممبینی اظهار نمود: هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، یکشنبه همین هفته جلسه ای با مدیر عامل و معاونان سازمان تامین اجتماعی داشتند که این جلسه را موفقیت آمیز و مثبت ارزیابی می نماییم. تا قبل از این، اصناف در اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران میزبان مدیران این سازمان بوده اند اما بعد از هفت دوره از هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، این اولین بار بود که چنین نشستی در این سازمان برگزار شد؛ بدین سبب راه های تعامل گشوده شده است که امیدواریم این روش ادامه داشته باشد.
وی ادامه داد: به اذعان مدیران سازمان تامین اجتماعی، حدود ۸۵ درصد اصناف فهرست بیمه ای را بطور مرتب و ماهانه ارائه می کنند که این امر، قانون مداری و انظباط کارفرمایان صنفی را می رساند. در مقابل لازم است تا سازمان تامین اجتماعی نیز همین اهتمام را پیگیری مطالبات اصناف داشته باشد. خانواده بزرگ اصناف در چهار حوزه تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی با مشکلات زیادی رو برو هستند که بعضی از این مشکلات بدون همکاری دولت رفع شدنی نیست.
تقویت بنگاه های کوچک، مطالبه اصناف است
ممبینی با اعلان اینکه در حوزه قوانین کار و بیمه، مشکلات اصناف مربوط به قوانین و بخش نامه های سازمان تامین اجتماعی است که در تلاش هستیم با افزایش تعامل و راه اندازی کارگروهی مشترک با این سازمان، از این مشکلات بکاهیم یا به آنها اختتام دهیم، اظهار داشت: قسمتی از مطالبات ما درباب تقویت بنگاه های کوچک است که می توانند اشتغالزایی را توسعه دهند. امروز بواسطه شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش تمایل افراد به کارفرمایی در حوزه اصناف هستیم و این یک هشدار است که نباید از نظر دولت خصوصاً سازمان تامین اجتماعی مغفول بماند. اصناف و این سازمان دردهای مشترکی دارند که کاهش تمایل به کارفرمایی در حوزه اصناف یکی از این دردهای مشترک است.
وی ادامه داد: مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در جلسه ای که داشتیم، اصناف را از شرکای این سازمان دانست. اگر تمایل به کارفرمایی در اصناف کم شود، در واقع دولت شانس دریافت حق بیمه از مشاغلی را از دست می دهد که بدون هزینه سرباری بر دولت به وجود آمده و اداره می گردند. این در حالیست که دولت هزینه های کلانی برای ایجاد شغل در حوزه های صنعتی پرداخت می کند؛ بدین سبب پشتیبانی از کارفرمایان صنفی و کمک به تقویت رابطه کارگر و کارفرما در حوزه اصناف یکی از انتظارات ما از تامین اجتماعی است.
ممبینی با اعلان اینکه در این راستا، دولت باید از توسعه کسب و کارها حمایت کرده و قوانین را اصلاح کند، اظهار داشت: بطور مثال عدم حمایت قوانین بیمه ای از افزایش تعداد کارگر در واحدهای صنفی مشکل بزرگی است که تنها از طرف دولت رفع می شود. مواردی همچون توسعه کارگاه‎های زیر ۵ نفر که مشمول معافیت سهم کارفرما هستند می تواند زمینه افزایش سطح اشتغال در بنگاه های صنفی را به همراه داشته باشد. همین طور رویکرد سه جانبه گرایی در ساختار و در مدیریت تامین اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی توامان مورد انتظار است.
وی اشاره کرد: اصلاح لیست مشاغل مورد حمایت قانون درباب پرداخت حق بیمه کارفرما از طرف دولت نیز یکی از اموری است که باید بدان رسیدگی شود. بعضی از مشاغلی که در سال های گذشته مشمول این قانون شده اند در گذر زمان تغییر شکل یافته یا از بین رفته اند و دیگر کاربردی در جامعه ندارند. بدین سبب لازم است تا این لیست به روزرسانی شود.
مشکلات تشکل ها در حوزه تامین اجتماعی
رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلات اصناف در حوزه تامین اجتماعی منحصر به واحدهای صنفی نیست و اتحادیه ها و اتاق های اصناف نیز در این زمینه مشکلاتی پیرامون حسابرسی، پیمانکاری و... دارند، اظهار نمود: همه این موارد و مشکلات تنها با تعامل موثر بین اصناف و سازمان تامین اجتماعی قابل حل است. اصناف و سازمان تامین اجتماعی تاکید بر ایجاد کارگروهی مشترک دارند که به زودی برقرار می شود. در این کارگروه می توان به صورت ماهانه به تبادل نظر، تصمیم گیری و گزارش دهی پرداخت تا نتیجه تصمیمات و اقدامات دو طرف مشخص شده و ابتر نماند.
ممبینی همین طور بر ایجاد تعامل با موسسه عالی پژوهشی سازمان تامین اجتماعی نیز تاکید و ابزار کرد: اخیرا نشستی با موسسه عالی پژوهشی سازمات تامین اجتماعی داشته ایم و موافق امضای تفاهم نامه ای با این موسسه پژوهشی هستیم.
منبع:

1399/07/29
23:28:46
5.0 /5
1597
تگهای خبر: باد , بو , بیمه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است