در حاشیه جلسه دولت

جهرمی: چاره تمام مشكلات فضای مجازی شبكه ملی اطلاعات نیست

جهرمی: چاره تمام مشكلات فضای مجازی شبكه ملی اطلاعات نیست به گزارش گل بخر وزیر ارتباطات با تاكید بر اینكه فضای مجازی فراتر از شبكه ملی اطلاعات است اظهار نمود: شبكه ملی اطلاعات ابعاد و مشخصاتی دارد و چاره تمام مشكلات فضای مجازی شبكه ملی اطلاعات نیست و این شبكه تنها زیرساخت فضای مجازی است.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه چهارشنبه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران با تاکید بر ضرورت رعایت عدالت آموزشی در کشور اظهار داشت: عدالت آموزشی موضوعی بسیار مهم می باشد که در شرایطی که آموزش مجازی فراگیر و اجتناب ناپذیر شده، باید برای آن اقداماتی جدی کرد.
وی اضافه کرد: در این راستا بحث اول ما توسعه روستایی بود که از فروردین تا کنون حدود ۳هزار و ۵۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند و این امکان برای روستاییان فراهم شده تا از ظرفیت فضای مجازی بهره مند شوند. بحث بعدی این بود که دانش آموز یا دانشجویی بخاطر هزینه های اتصال به شبکه از تحصیل باز نماند؛ بر همین مبنا شاد در سرتاسر کشور مجانی شد و به ۷۰۰ هزار معلم بسته های ۳ ماهه مجانی داده شد و ان شاءالله روز یکشنبه با وزیر محترم علوم هم جلسه ای داریم که جزئیات مبحث بسته های آموزشی اساتید دانشگاه و دانشجویان را برنامه ریزی نماییم. تا سه شنبه هفته آتی سایت ثبت نام باز خواهد شد.
وزیر ارتباطات درباره کلاهبرداری های انجام شده با عنوان شبکه شاد با تاکید بر اینکه ما سیمکارتی تحت عنوان سیمکارت شاد نداریم و مردم به کلاه برداری های این حوزه توجه نکنند، اظهار نمود: همراه اول و ایرانسل سیمکارت هایی تحت عنوان سیمکارت کودک دارند که برای دریافت آن هزینه ی مازادی نباید پرداخت کنند و برای دریافت آن می توانند به پرتال این اپراتور ها یا دفاتر و مراکز آنها در سطح کشور رجوع کنند. کلا سفارش میکنم که به تلفن های که موضوعشان دعوت به فروش سیمکارت است پاسخ ندهند و آنرا کلاهبرداری تلقی کنند.
جهرمی در ادامه به عرضه توضیحاتی درباره خصوصیت های سیمکارت کودک پرداخت و تصریح کرد: سیمکارت کودک یک فهرست سفید دارد که همه سایتهای اینترنتی برای آنها باز نیستند و فقط چیزی را که برای فرایند آموزشی کودک مورد نیاز است را در اختیار او قرار می دهد. خانواده هایی که دغدغه دارند می توانند از این سیمکارت ها استفاده کنند و این سیمکارت ها از سال ۹۶ وجود داشته و این روز ها به علت افزایش استقبال، در حوزه زیرساخت با مشکلاتی مواجه گردید که در حال برطرف شدن است.
وی افزود: آنچه که ما داریم بسته شاد برای دانش آموزان است که جزئیات آن هفته اول مهر اعلام میشود؛ این بسته قابلیت فعالسازی روی هر سیمکارتی را دارد و در زمانی که سیمکارت دست والدین است، بسته عادی استفاده می شود و وقتی که در دست دانش آموز قرار میگیرد، با یک کدی بسته شاد فعال میشود. تفاوت بسته شاد با خود شاد این است که یکسری پیام رسان ها و موتورهای جست وجو با عنایت به نیاز دانش آموزان روی بسته شاد تعریف شده است که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
وزیر ارتباطات همینطور در پاسخ به پرسشی درباره پهنای باند اختصاص یافته به شبکه شاد اظهار داشت: شاد مشکل پهنای باند ندارد و ۷۰۰ گیگابایت هم اکنون زیرساخت پهنای باندی در اختیارش قرار گرفته شده وبر اساس گزارشی که روز گذشته دریافت کردم تابحال ۱۰۰ گیگابایت از این ظرفیت پر شده است. طبیعتاً به علت گستردگی این سیستم، مشکلاتی وجود دارد که ما با همراه اول صحبت کرده این و احیانا ظرف همین هفته مرکز تماس رسمی شاد راه اندازی و شماره تماس ۴ رقمی آن هم اعلام می شود.
جهرمی درباره استفاده برخی مدارس از پیام رسانه ها ی خارجی هم اظهار نمود: در این حوزه به صورت رسمی ممنوعیتی از راه مرکز ملی فضای مجازی به مدارس اعلام شده است که مدارس به صورت رسمی از این پیام رسانه ها استفاده نکنند اما خب برخی مدارس همچنان به طور غیر رسمی از این پیام رسان ها استفاده میکنند که پرداخت هزینه های آن بر عهده خودشان است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: طرح این مورد یکبار در سال ۹۱ از راه وزارت ارتباطات وقت به دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی ارسال شده است؛ یک بار هم دولت یازدهم و دو مرتبه هم در دولت دوازدهم ما طرح خویش را ارسال کرده ایم؛ در زمینه سند معماری همواره با مرکز ملی فضای مجازی اختلاف نظرهایی وجود داشت که در این دوره با همکاری خوبی که با مرکز معماری داشتیم، یک سند مشترک را نهایی کردیم و به شورا دادیم و در آن ابعاد و محورها و وظایف و شاخصهای شبکه ملی اطلاعات مشخص شد.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: طبیعت مسأله این است که شبکه ملی اطلاعات ابعاد و مشخصاتی دارد و چاره تمام مشکلات فضای مجازی شبکه ملی اطلاعات نیست و این شبکه تنها زیرساخت فضای مجازی است. برخی انتظارات از شبکه ملی اطلاعات بسیار فراتر از چیزی است که در اسناد آمده است.
جهرمی تصریح کرد: در جلسه روز گذشته شورایعالی ابعاد نهایی سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسید.
منبع:

1399/06/27
19:24:43
5.0 /5
1765
تگهای خبر: بو , دانش , دریا , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است