بازسازی و احیای اراضی لطمه دیده از آتش سوزی در تمام نقاط كشور

بازسازی و احیای اراضی لطمه دیده از آتش سوزی در تمام نقاط كشور به گزارش گل بخر معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در نشست شورای حفاظت و مدیریت بحران حریق منابع طبیعی فارس اظهار داشت: انتظار می رود با اقدامات و كارهای پیشگیرانه شاهد كاهش آتش سوزی ها و عدم تكرار آن در عرصه های منابع طبیعی باشیم.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا بهمن افراسیابی در نشست شورای حفاظت و مدیریت بحران حریق منابع طبیعی فارس با اشاره به این که گرمای هوا و خشک شدن پوشش گیاهی زمینه مساعدی را برای آتش سوزی فراهم نموده است، اظهارکرد: بارندگی های مناسب امسال پوشش گیاهی مراتع را افزایش داده و همین مسئله خطر آتش سوزی را دوچندان کرده است.

وی از بلوک بندی مناطق و نقاط حساس به حریق در عرصه های منابع طبیعی کشور آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای سیاست های ابلاغی در برنامه ۹ در ۹۹ سازمان جنگل ها، طرح بلوک بندی مناطق بحرانی حریق در اولویت کاری این سازمان قرار گرفته است و با تدابیر اتخاذ شده ساماندهی نیروهای عملیاتی اطفای حریق در کشور و تجمع امکانات و تجهیزات در این نقاط صورت خواهد گرفت.

افراسیابی اضافه کرد: انتظار می رود با اقدامات و کارهای پیشگیرانه شاهد کاهش آتش سوزی ها و عدم تکرار آن در عرصه های منابع طبیعی باشیم.

معاون حفاظت و امور ارضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: متاسفانه عامل بخش زیادی از حریق های به وقوع پیوسته در اراضی منابع طبیعی انسان است که در بیشتر موارد بی احتیاطی و بی توجهی در روشن کردن آتش از طرف برخی گردشگران و یا بهره برداران می تواند منجر به آتش سوزی گسترده ای در عرصه های باارزش طبیعی شود البته در بعضی موارد نیز تعارض میان افراد محلی و اختلافات قومی علت وقوع بعضی از این آتش سوزی هاست که بایستی در این راستا با تقویت بیش از پیش نیروهای حفاظتی و به کارگیری دیده بانان فصلی، تلاش در جهت رفع اختلافات، ایجاد اتحاد بین جوامع و روستاییان و آگاه کردن مردم مانع از بروز این گونه حوادث شد.

وی اضافه کرد: برمبنای قانون و دستورالعمل قضایی و مکاتبات صورت گرفته با دستگاه های نظارتی مقرر شده است افرادی که بطور عمدی جنگل ها و مراتع را به آتش می کشند به حداقل ۱۰ سال حبس محکوم شوند که این امر اقدام خوبی در جهت برخورد با قانون شکنان و متخلفان و عامل مهمی در پیش گیری از حریق در این حوزه هاست.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بازسازی و احیای مناطق لطمه دیده از آتش سوزی در تمام نقاط کشور آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته این مناطق در برنامه های احیایی سازمان همچون طرح های درختکاری و یا بوته کاری قرار گرفته اند و هر گونه واگذاری در این مناطق مطلقا ممنوع خواهد شد.

سرهنگ علی عباس نژاد - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نیز در این نشست با اشاره به تلاش سازمان جنگل ها در پیش گیری از وقوع آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی اظهار داشت: موضوع آتش سوزی ها می بایست با حساسیت و نظارت بیشتری مدیریت شود و در این راستا می توان با همکاری دستگاه های نظارتی و قضایی در جهت حفاظت بهتر از اراضی ملی کوشش کرد.

وی بر تقویت تجهیزات و امکانات حفاظتی در امتداد پیش گیری از حریق اصرار کرد و اظهار داشت: فعال کردن تجهیزات خودرویی یگان حفاظت، راه اندازی شبکه بی سیم داخلی، نصب دستگاه ردیاب جهت قرقبانان و آرایش صحیح نیروهای اطفای حریق در زمان وقوع حادثه همچون مهمترین اقدامات در این راستا است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر شناسایی عوامل آتش سوزی ها و دستگیری سریع متخلفان و تشکیل پرونده قضایی برای آنان اصرار کرد و اظهارکرد: با توجه به این که علت بیشتر آتش سوزی ها عامل انسانی است. بایستی در این راستا با تمهیدات و نظارت بیشتر جهت مقابله با تخلفات و نیز شناسایی متخلفان با همکاری نهادهای امنیتی کوشش کرد.

سید امیر مسعود جلالی سرپرست دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این جلسه با اعلان اینکه پتانسیل آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی افزایش یافته اضافه کرد: متأسفانه به سبب برخی بی احتیاطی ها و بی توجهی عده ای طبیعت بکر و خدادادی طعمه آتش می شود.

وی با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل ایجاد آتش بر در مراتع و عرصه های جنگلی اضافه کرد: علاوه بر این فرهنگسازی و ارائه آموزش و ترویج مسائل پیش گیری از آتش سوزی در میان مردم می تواند بعنوان کارآمدترین راهکار پیش گیری از آتش سوزی عمل کند.

جلالی با اشاره به حضور نیروهای مردمی و امدادی دستگاه های اجرایی به ویژه ستاد مدیریت بحران، دهیاران، بخشداری ها، شوراهای اسلامی، جوامع محلی و دیگر گروه های داوطلب در عملیات اطفای ‏حریق عرصه های جنگلی و مرتعی ابراز امیدواری کرد که با همکاریهای نزدیک این مجموعه بتوانیم سرعت پیشروی حریق در عرصه ها را به حداقل برسانیم تا از وارد شدن خسارات بیشتر جلوگیری شود.

میرزایی - سرپرست دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- نیز در این نشست بر همکاری گسترده با تشکل های مردمی و تشکیل گروه های اطفای حریق مردمی اصرار کرد و اظهار داشت: یکی از پتانسیل های بالا در بحث پیشگیری و اطفای حریق وجود تشکل های مردمی، محافظان افتخاری طبیعت و اعضای سمن های زیست محیطی است که در این راستا نیز بایستی با برنامه ریزی دقیق و خط دهی مناسب در امتداد ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و پیش گیری از حریق تلاش مضاعف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این نشست جهانبخش بهمنی - معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان فارس - گزارش مفصلی از اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در امتداد پیشگیری و مقابله با بحران آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی ارائه داد.

منبع:

1399/04/07
14:18:30
5.0 /5
2637
تگهای خبر: امنیت , بارندگی , بو , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است