سازمان جنگل ها هشدار داد

پتانسیل بالای وقوع آتش سوزی در جنگل های شمال كشور

پتانسیل بالای وقوع آتش سوزی در جنگل های شمال كشور به گزارش گل بخر مدیركل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن بیان اینكه رطوبت هوا در جنگل های هیركانی شمال كشور به شدت كاهش پیدا كرده است، اظهار داشت: هم اكنون شرایط جوی در جنگل های شمال به شكلی است كه پتانسیل وقوع آتش آسوزی بسیار بالا رفته است.رضا بیانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هم اکنون رطوبت نسبی در جنگل های هیرکانی شمال کشور به شدت کاهش پیدا کرده و به حدود ۱۳ درصد رسیده است، اظهار نمود: این درحالیست که جنگل های شمال در شرایط عادی حدود ۳۰ درصد رطوبت هوا دارند.

وی افزود: دمای هوای نیز در شمال کشور به بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رسیده و سرعت باد نیز در مناطق جنگلی حدود ۲۲ کیلومتر بر ساعت گزارش شده است. این شرایط خصوصاً در جنگل های استان گلستان مشهود است. بدین جهت احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل های هیرکانی به شدت بالا رفته است و پیش بینی می شود که تا روز شنبه (۱۷ خرداد) ادامه داشته باشد.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه گردشگران به هیچ عنوان مبادرت به روشن کردن آتش در جنگل نکنند، اشاره کرد: شماره تلفن ۱۵۰۴ منابع طبیعی به صورت ۲۴ ساعته آماده دریافت گزارش های مردمی است و چنانچه گردشگران با آتش مواجه گشتند بلافاصله بوسیله این شماره به همکاران ما در سازمان جنگل ها اطلاع دهند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، با رعایت نکات ساده زیر مانع از وقوع آتش سوزی در جنگل ها شویم:

*به طور کلی روشن کردن آتش در جنگل جرم است و چنانچه نیروهای منابع طبیعی آتش مشاهده کنند، برخورد قانونی خواهند کرد. اگر بهر دلیلی و بنابر لزوم مجبور به روش کردن آتش در جنگل ها شدید قبل از ترک کردن محل از خاموش شدن کامل آن مطمئن شوید. فراموش نکنیم که اگر این آتش ها به صورت کامل خاموش نشوند به سرعت با وزش باد گسترش می یابند.

*رانندگان هنگام عبور از مسیرهای مرتعی و جنگلی ته سیگار خودرا به حاشیه جاده پرتاب نکنند چونکه این کار می تواند به وقوع آتش سوزی در جنگل منجر شود.

*رها کردن شیشه یا سایر وسایلی که سبب انعکاس نورمی شود نیز از دیگر عوامل وقوع آتش در جنگل ها و مراتع است.

*از عوامل دیگر وقوع آتش سوزی در جنگل ها می توان به آتش زدن زمین های کشاورزی مجاور عرصه های منابع طبیعی بعد از برداشت محصول اشاره نمود. افرادی که زمین خودرا بعد از برداشت محصول آتش می زنند عموما قادر به کنترل آن نیستند و این وضعیت سبب می شود که آتش به جنگل ها و مراتع کشیده شود.

منبع:

1399/03/14
14:43:48
5.0 /5
2451
تگهای خبر: باد , بو , جنگل , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است