فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی كشور اعلام كرد:

امكانات اطفای حریق باتوجه به حجم آتش سوزی در جنگل ها و مراتع محدود است

امكانات اطفای حریق باتوجه به حجم آتش سوزی در جنگل ها و مراتع محدود است به گزارش گل بخر فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی كشور اعلام نمود: امكانات اطفای حریق باتوجه به حجم آتش سوزی در جنگل ها و مراتع محدود است و تنگناهای اعتباری جهت تامین بالگرد در مناطق صعب العبور و كوهستانی، مشكل اساسی سازمان جنگل هاست.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سرهنگ علی عباس نژاد اظهار داشت: سازمان جنگل ها، پیش بینی های لازم را از شروع فروردین ماه امسال کرده بود و از نیمه فروردین جلسات مختلفی به صورت مجازی و ویدئو کنفرانس جهت مدیریت بحران حریق و پیش گیری از آن با مدیران منابع طبیعی کشور برگزار کرد.

ایشان سپس اظهار نمود: بارندگی های خوب ابتدای سال سبب افزایش پوشش گیاهی علفزارها در مراتع و جنگل ها شد و با گرم شدن هوا و ورود افراد در داخل طبیعت و بعضاً بی احتیاطی در روشن و خاموش کردن آتش سبب بروز حریق در جنگل ها شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی بیشترین وقوع آتش سوزی از شروع سال تا کنون را در استان های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد برشمرد و اشاره کرد: وقتی می بینیم خیلی از اقدامات را می توانیم برای پیشگیری و یا اطفای حریق انجام دهیم اما بخاطر محدودیت در امکانات، قادر به انجام آن نیستیم، حرص می خوریم.
عباس نژاد امروز که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت از گشت و مراقبت و آماده باش کامل نیروهای حفاظتی در عرصه های منابع طبیعی از نیمه فروردین ماه آگاهی داد و اضافه کرد: تمامی این نیروها بوسیله مرکز فرماندهی و کنترل یگان حفاظت رصد و پایش می شوند.
او همینطور اشاره کرد: آتش سوزی ها در جنگل ها بیشتر سطحی بوده و در بسیاری جاها که از نزدیک با رئیس سازمان جنگل ها مشاهده کردیم بااینکه درختان لطمه جدی دیدند اما خیلی از تاج درختان زنده و امید به زنده مانی در آنان وجود دارد که جای خوشی است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی اضافه کرد: ۳ تا ۴ مورد آتش سوزی جنگل ها در استان های خوزستان و کهگیلویه در مناطق سخت و کوهستانی اتفاق افتاده که نیروی انسانی در آنجا کاربرد نداشته و حتما باید بالگردها در اطفای آن ورود می کردند که در زمینه تامین بالگرد با مشکلات اعتباری روبرو می باشیم.
عباس نژاد یادآوری کرد: در سال ۹۵ وزرای دفاع، کشور و جهاد کشاورزی در زمینه تامین بالگرد تفاهم نامه همکاری امضاء کرده اند و در یکی دو سال ابتدایی حمایت های خوبی انجام شد اما حالا بدلیل بدهی های انباشته شده امکان استفاده از بالگرد با مشکلات روبه رو شده است.
وی با اعلان اینکه وزارت دفاع برای تامین بالگرد باید با سپاه و ارتش قرارداد ببندد، بدهی هزینه پرواز بالگرد در سال های گذشته را ۳۰ میلیارد تومان اعلام نمود و اضافه کرد: تا کنون ۱۰ میلیارد تومان از آن در دو مرحله پرداخت شده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در ادامه از حمایت و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به خاطر اختصاص ۱۵ میلیارد تومان اعتبار حریق تشکر کرد و اضافه کرد: در کوتاه ترین زمان ممکن تجهیزاتی همچون کفش ایمنی، لباس و دمنده های آتش خاموش کن خریداری و به تمامی استانها ارسال می شود.
وی از راه اندازی سامانه ۱۳۹ در کنار سامانه ۱۵۰۴ آگاهی داد و اظهار داشت: این سامانه تا هفته آینده راه اندازی شده و مردم می توانند هر گونه تخلفات، تخریب و آتش سوزی در منابع طبیعی را به این سامانه خبر دهند و زنگ تلفن ۱۳۹ از هر کجای کشور به صدا در آید در ستاد فرماندهی و کنترل یگان حفاظت منابع طبیعی در ستاد سازمان تحت پیگیری قرار می گیرد.
بنا بر اعلام مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سرهنگ عباس نژاد درباب نرم نیروهای حفاظتی در جنگل اشاره کرد: دراین زمینه با استاندارد جهانی فاصله داریم اما در شمال کشور به ازای هزار هکتار یک نفر و در جنگل های زاگرس به ازای ۶ تا ۷ هزار هکتار یک نیروی حفاظتی وجود دارد.
منبع:

1399/03/13
23:19:50
5.0 /5
2718
تگهای خبر: بارندگی , بو , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است