حقه زنبورها برای زود گل دادن گیاهان

حقه زنبورها برای زود گل دادن گیاهان گل بخر: هنگامی كه زنبورها با كمبود گرده مواجه می شوند با خوردن برگ های گیاه موجب می شوند تا گیاه زودتر گل بدهد


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، کارشناسان حیات وحش رفتار جدیدی را در زنبورهای درشت (نوعی از زنبور که عسل کمتری تولید می کند) کشف کرده اند که نشان میدهد این حشرات برای زودتر گل دادن گیاهان بکار می گیرند.
این مطالعه آشکار ساخت هنگامی که این زنبورها با کمبود گرده در گیاهان مواجه می شوند با خوردن برگ های گیاه به آن آزار می زنند و موجب می شوند تا گیاه زودتر گل بدهد؛ بر فرض گاهی تا یک ماه زودتر از آن که گیاه گوجه فرنگی بطور طبیعی گل بدهد.
با این وجود کارشناسان نتوانستند خودشان نتایج مشابهی را بوسیله آزار زدن به برگ های گیاهان تکرار کنند و اظهار داشتند که در نیش زنبورها خاصیت خاصی وجود دارد که گیاه را موقع لطمه زدن، تحریک می کند. در صورتیکه زنبورها موجب شدند گیاهان ۳۰ روز زودتر از زمان طبیعی خود گل بدهند، کارشناسان تنها موفق شدند این زمان را به پنج روز قبل تر از زمان گل دهی، تغییر بدهند.
زنبورهای کارگر با بهره گیری از زبان و آرواره های خود در چندین گونه گیاهی سوراخ ایجاد می کنند اما از بافت آنها برای مقاصد دیگر مانند لانه سازی استفاده نمی کنند.
زنبورهای کارگر وحشی از سایر گونه ها نیز به بخش های گیاه بدون گل لطمه رسانده اند و این بدان معناست که این رفتار مختص بامبوس ترستریس (Bombus terrestris - نام لاتین برجسته ترین گونه زنبوردرشت در اروپا) نیست.
کارشناسان گفته اند که این «خوردگی» به شکلی متفاوت، یعنی برشهای نیم دایره ای، انجام می شود که در طول حیات گیاهان مختلف قابل مشاهده می باشد.
در صورتیکه این توضیحات هنوز تائید نشده است اما کارشناسان دریافته اند که این زنبورها نیستند که زمان گل دهی گیاهان را تعیین می کنند بلکه خود گل ها این کار را انجام می دهند. گل دهی گیاهان به گرده افشانی آنها و زمانی که گرده پراکن ها (مانند زنبورها) در مجاورت آنها قرار دارند، بستگی دارد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، همچنین، ممکنست که گیاهان این روش جدید گل دهی را برای دفاع در مقابل صدمه ای که زنبورها به برگ هاشان وارد می کنند، اتخاذ نموده باشند.
منبع:

1399/03/06
23:49:00
5.0 /5
2835
تگهای خبر: بو , حیات , دریا , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است