آتش 4 روزه بر جان ارتفاعات دهرود

آتش 4 روزه بر جان ارتفاعات دهرود گل بخر: بوشهر 4 روز است كه آتش به جان ارتفاعات دشتستان افتاده، تلاش نیروهای امداد برای اطفاء حریق ادامه دارد اما هر بار آتش از جای دیگری زبانه می كشد و بعد از مهار باردیگر شعله ور می شود...


مدیرکل بحران استانداری بوشهر در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: دسترسی به ارتفاعات دشتستان به سبب صعب العبور بودن خیلی دشوار است، ما نیروی انسانی زیادی برای خاموش کردن آتش اختیار داشتیم اما تنها در صورتیکه بالگرد ابپاش داشته باشیم شاید کمکی میکرد که این مساله را هم از روز اول پیگیر بودیم.
جهانگیر دهقانی درباب آتش سوزی در منطقه تنگ ارم شهرستان دشتستان اظهار داشت: ما در منطقه حضور داریم، تا ظهر امروز حدود ۷۰۰ هکتار از عرصه ها درگیر آتش سوزی شده است اما تا زمانی که آتش بطور کامل اطفاء نشود نمی توانیم آمار دقیقی بدهیم.

آتش به آسانی شعله ور می شود
وی با اعلان اینکه برآورد ضمنی این است ولی باید دقیق تر بررسی شود، افزود: بیش از ۱۰۰ نفر نیروی انسانی در چند مرحله و گروه های مختلف سازماندهی شده اند و تمام دستگاه ها نیز همکاری دارند، همین طور ۲ دستگاه بالگرد آبپاش و هلال احمر از استان فارس در حال اعزام است که امیدوارم هرچه سریعتر برسند تا از ظرفیت آنها در مهار آتش استفاده کنیم.
این مسئول اشاره کرد: آتش چندین بار خاموش و مجدداً شروع شده است، برای نمونه شب گذشته آتش بطور کامل خاموش شد ولی بامداد امروز مجدداً با گرم شدن هوا و وزش باد شعله ور شده است.

دهقانی اشاره کرد: مشکل اصلی در حادثه آتش سوزی این است که آتش به آسانی شعله ور می شود، منطقه صعب العبور است و وزش باد و ارتفاع نیز مشکلات بیشتر به وجود آورده است.

نیاز به بالگرد مخصوص برای اطفاء حریق
وی درباره خسارت وارد شده به منطقه اظهار نمود: صحیح نیست که بدون ارزیابی دقیق آمار بدهیم و باید منتظر گزارشات کامل بعد از اطفاء حریق و توسط منابع طبیعی و نهادهای ذیربط باشیم.
مدیرکل بحران استانداری بوشهر درباب کمبود تجهیزات و مشکلات اظهار داشت: دسترسی به ارتفاعات دشتستان به سبب صعب العبور بودن خیلی دشوار است، ما نیروی انسانی زیادی در اختیار داشتیم اما تنها در یک صورت که بالگرد داشته باشیم و آب بپاشد که خنک سازی کامل صورت گیرد شاید کمکی میکرد که این مساله را هم از روز اول پیگیر بودیم اما باتوجه به اطفاء آتش در چند مرحله، هزینه های بالای اعزام بالگرد و کمبودها، و مسائل و مشکلات دیگر میسر نشده است.
وی تصریح کرد: بالگرد هلال احمر تنها در حوزه پشتیبانی کاربرد دارد و برای اطفاء حریق بالگرد مخصوص نیاز است که بتواند آب حمل کند، پیگیری های زیادی بوسیله سازمان جنگلها و مراتع و مدیریت بحران انجام شده است. همزمان در استان های همجوار و جنگل های کهگیلویه و بویراحمد نیز درگیری با آتش به مدت ۵-۴ وجود داشته که تازه امروز توانستند بالگرد اعزام کنند.

پیشروی آتش به این شکل پیش بینی نشده بود
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: امروز آتش سوزی وارد روز چهارم شده، دیشب آتش بطور کامل خاموش شد اما اعلام نکردیم چون احتمال میدادیم که باردیگر مشکل ایجاد شود.

غلامرضا منتظری اضافه کرد: بامداد امروز باردیگر آتش شعله ور شد که در پایین دست خاموش شده اما در بعضی محدوده ها هنوز ادامه دارد. آتش در ارتفاعات غرب دهرود اتفاق افتاده است، منطقه پشت پر گرفتار آتش سوزی شد که ظرف چند ساعت خاموش شده است.
وی اشاره کرد: الان یک هلیکوپتر هلال احمر درباب انتقال امکانات در حال کار است، فعلا و تا زمان مهار کامل اتش ارزیابی خسارت و سطح را اعلام نمی نماییم.

هماهنگی برای اعزام هلی کوپتر خیلی مشکل است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار داشت: بالگرد دوم نیز به احتمال زیاد فردا بامداد به منطقه برسد، در ابتدای وقوع آتش سوزی پیش بینی اینکه وضعیت پیش روی آتش به این شکل باشد نشده بود و ظرف کمتر از ۲۴ ساعت آتش در منطقه خاموش شد اما به سبب مشکلات و مسائل طبیعی چندین بار اطفاء و شعله ور شده است.
منتظری اشاره کرد: پیگیری های زیادی بوسیله وزارت دفاع، سازمان جنگلها و وزارت کشور انجام شده که الان به مرحله اعزام رسیده اند و ضمن اینکه هماهنگی برای اعزام هلی کوپتر خیلی مشکل است.
منبع:

1399/03/06
14:21:23
5.0 /5
2590
تگهای خبر: باد , بو , جنگل , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است