سال سیل آبی وقوع ۱۳۸ سیل در كشور طی سال ۹۸

سال سیل آبی وقوع ۱۳۸ سیل در كشور طی سال ۹۸ گل بخر: در سال 98، 138 سیل در كشور به وقوع پیوست كه دو مورد از آنها جزو سیل های ویرانگر 40 سال اخیر بودند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با انتشار گزارشی از سیل های سال ۹۸ گفته است كه تغییر اقلیم و تجاوز به حریم رودخانه دلیل وقوع سیل های شدید طی سالی كه گذشت، بودند.‎

*بر اساس این گزارش از ۱۲ مورد سیل ویرانگر چهار دهه اخیر دو مورد آن طی سال ۹۸ رخ داده است و یكی از گسترده ترین سیل های نیم قرن اخیر كشور نیز در فروردین ماه ۹۸ در پهنه ای به وسعت ۲۵ استان رخ داد.

*بیش از ۱۴ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور پهنه بحرانی سیل در سال ۹۸ بودند و در این میان سیلاب به زیرساخت های ۱۶ استان كشور خسارت وارد كرد.

* به ترتیب استان های خراسان رضوی با ۳۲ مورد سیل، هرمزگان ۲۶ مورد و سیستان و بلوچستان ۱۵ مورد بیشترین فراوانی وقوع سیل در كشور را داشتند.

*از حیث شدت و بزرگی سیلاب و خسارات آن استان های گلستان، لرستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان شاهد یكی از شدیدترین سیلاب های نیم قرن اخیر در كشور بودند.

*استان گلستان در فروردین ماه سال ۹۸ شاهد سیلاب مخرب با دبی ۵۷۰ متر مكعب در ثانیه بود و سیستان و بلوچستان نیز در دی ماه ۹۸ با سیلاب سهمگینی با دبی ۳۵۰۰ متر مكعب در ثانیه و باشدت حدود شش برابر سیلاب گلستان مواجه گردید.

*در این میان بیشترین میزان خسارت به لرستان وارد شد و بالاترین آمار تلفات جانی سیل در سال ۹۸ در یك محل با سیل آنی (ناگهانی) را تنگه دروازه قرآن شیراز با ۲۱ كشته داشت.

*بر اساس گزارش دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها تغییر اقلیم و عدم رعایت حریم سیلاب دلیل تشدید خسارت سیل در كشور طی سال ۹۸ بود.

*مجموعه كارهای آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده در سطح كشور بیش از ۱۰.۵ میلیارد متر مكعب از سیلاب های سال ۹۸ را مهار كرد و در كنار آن با نفوذ به درون زمین علاوه بر كاهش خسارت سیل سبب تقویت ذخیره آب سبز در منطقه غیر اشباع خاك و بهبود وضعیت آبی آبخوان ها چشمه ها و قنات ها شد.
منبع:

1398/12/29
15:47:08
5.0 /5
3360
تگهای خبر: بو , جنگل , سازمان , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است