با فرصت مدیریت آبی سال قبل خوب برخورد نكردیم

با فرصت مدیریت آبی سال قبل خوب برخورد نكردیم به گزارش گل بخر دبیر ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست اظهار داشت: برای سال آبی گذشته حدودا 100 میلیارد متر مكعب فرصت مدیریت داشتیم كه با آن خوب برخورد نكردیم.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا نادرقلی ابراهیمی درباب لزوم های آبخیزداری برای ایران اظهار داشت: یكی از مهمترین چالش های فراروی توسعه سرزمین آب است. از طرفی اگر به توسعه پایدار ملی نگاه نماییم نیاز داریم كه به آب یك نگاه ویژه داشته باشیم.

وی ادامه داد: بدون آب توسعه پایدار ملی و توسعه ملی فراهم نیست. آب هم می تواند ماده حیات ما باشد هم ماده نیستی ونابودی ما؛ به عبارتی آب می تواند از یك طرف ابزار توسعه و از سویی دیگر عامل نابودی باشد. برخورد عاقلانه با آب و مدیریت آن در تولید و مصرف می تواند راهگشا باشد.

ابراهیمی در ادامه اظهاركرد: وقتی بحث آبخیزداری را مطرح می نماییم در حقیقت بعنوان مدیریت پایه منابع زیستی در هر حوزه ای از آن اسم می بریم كه بتوانیم بهره برداری پایدار از آب، خاك، منابع گیاهی و جانوری، هوا و اكوسیستم داشته باشیم. با این شرایط همه چیز در موضوع مدیریت عاقلانه با عوامل موجود در یك حوزه آبخیز تعریف می شود.

او همینطور اشاره كرد: ایران یك سرزمین خشك و نیمه بیابانی است و ما باید با این طبیعت زندگی نماییم و نیازهای خودمان را برای نسل حاضر و نسل های آینده به صورت پایدار فراهم نماییم.

دبیر ستاد توسعه فناوری های آب اضافه كرد: از طرفی دیگر بارندگی و ریزش های جوی ما نیز به قدری است كه توانسته قدمت هفت، هشت هزار ساله ای را به تمدن ایرانی ببخشد. در حقیقت با همین شرایط اقلیم یعنی خشك و نیمه بیابانی، ایران بالغ بر ۷۰۰۰ سال قدمت و تاریخ دارد.

وی با اشاره به میانگین حجم بارندگی های سالانه تشریح كرد: بالای ۳۰ سال حدودا ۴۱۳، ۵۰ سال ۴۲۰ و ۷۰ سال حدود ۴۳۰ میلیارد متر مكعب جریان ها یا نزولات جوی ما بوده است. در سال آبی ۹۷ ـ ۹۸ برآوردها نشان میدهد حدود ۵۸۰ میلیارد متر مكعب نزولات جوی داشتیم. هر چند در این مساله بحث مربوط به نحوه مدیریت و استفاده از فرصت هایی كه برای مدیریت آنها وجود داشته درست عمل نشده است.

ابراهیمی افزود: مثلا برای سال آبی گذشته حدودا ۱۰۰ میلیارد متر مكعب فرصت مدیریت داشتیم كه شاید بتوان گفت با آن خوب برخورد نكردیم. می توانستیم با روش هایی كه قسمتی از آن انجام شده ولی كامل صورت نگرفته ۱۰۰ ملیارد متر مكعب بر منابع آبی قابل مدیریتمان اضافه نماییم.

وی كه در یك برنامه رادیویی صحبت می كرد، درانتها نیز اظهار داشت: فناوری آبخیزداری یك رویكرد جدید در بهره برداری از سیلاب ها و مدیریت آب های جاری است.
1398/12/24
14:25:57
5.0 /5
3290
تگهای خبر: اكوسیستم , بارندگی , بو , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است