دمای تهران در تابستان تا یک درجه بیش از حد نرمال

دمای تهران در تابستان تا یک درجه بیش از حد نرمال به گزارش گل بخر معاون اداره کل هواشناسی استان تهران با اشاره به اینکه بارش های انباشته شده از آغاز سال زراعی گذشته کاسته شده است، اظهار نمود: میزان بارش سه ماه آینده تهران هم کمتر از نرمال و متوسط دمای هوا بین 0.5 تا 1 درجه سلسیوس بیشتر از نرمال پیشبینی می شود.مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا درباره میزان بارندگی تهران در فصل تابستان اظهار نمود: تازه ترین خروجی های مدلهای پیش بینی فصلی بیان کننده آنست که متوسط بارش سه ماه آتی استان تهران کمتر از نرمال باشد این در حالیست که متوسط دما طی سه ماه آتی حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیش از نرمال برآورد شده است.

وی افزود: این شرایط سبب می شود تا با توجه به کاهش بارش انباشته شده از شروع سال زراعی گذشته و خصوصاً طی بهار ۱۴۰۱ همین طور پیش بینی افزایش دما طی سه ماه آتی لزوم صرفه جویی، استفاده بهینه و مدیریت در حوزه منابع مصارف آب بیش از پیش حس گردد.

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران در حوزه تحلیل وضعیت دما و بارش خرداد ماه ۱۴۰۱ استان تهران و مقایسه آن با سال قبل و طولانی مدت اظهارکرد: میانگین ماهانه دما در خردادماه ۲۲.۸درجه سلسیوس بود که در مقایسه با طولانی مدت تغییر معناداری نداشت.

وی افزود: متوسط حداقل دما در این ماه نسبت به طولانی مدت ۰.۳ درجه سلسیوس افزایش و متوسط بیشینه دما ۰.۶ درجه سلسیوس کاهش داشته است. به عبارت دیگر دمای هوا در استان تهران طی خرداد ۱۴۰۱، افزایش یا کاهش چشمگیری نداشته است. متوسط دمای هوای استان تهران از شروع سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، برابر با ۱۱.۶ درجه سلسیوس بود که در مقایسه با بلندمدت، ۰.۸ درجه سلسیوس بیشتر بود.

به گفته غلامی ورامین با متوسط دما ۲۸.۶ درجه سلسیوس و فیروزکوه با متوسط دما ۱۶ درجه سلسیوس به ترتیب بیشترین و کمترین مقادیر متوسط دما را در خرداد ۱۴۰۱ داشته اند.

وی درباره سیر نزولی بارندگی نسبت به طولانی مدت اظهار نمود: بررسی آماری مقادیر بارش ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی استان بیان کننده آنست که مقدار بارش (پهنه ای) در سطح استان در خرداد ۱۴۰۱، حدود یک میلی متر بوده که در مقایسه با طولانی مدت ۹۲ درصد کاهش داشته است. مقدار بارش استان تهران از شروع سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا اختتام خرداد ۱۴۰۱ حدود ۱۶۹.۹ میلی متر بود که در مقایسه با طولانی مدت ۳۸ درصد و نسبت به سال قبل ۲۴ درصد کم شده است.

غلامی در آخر اشاره کرد: پیش بینی های فصلی ابتدای هر ماه به روزرسانی می شوند و درستی پیش بینی فصلی بارش و دما بطور معمول بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

منبع:

1401/04/07
10:06:36
5.0 /5
173
تگهای خبر: بارندگی , بو , دمای هوا , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است