سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست:

اگر حداقل تجهیزات نبود، سزارین ایران انجام نمی شد

اگر حداقل تجهیزات نبود، سزارین ایران انجام نمی شد به گزارش گل بخر سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به وجود برخی ایرادات در انجام عمل سزارین «ایران» - یوزپلنگ ماده در اسارت - و تولد توله یوزها اظهار داشت: با این که خطاهایی در تولد توله ها به وقوع پیوست، اگر تجهیزات کافی وجود نداشت، نمی توانستیم سزارین را انجام دهیم.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا حسن اکبری در نشست خبری فرصت ها و چالش های تکثیر در اسارت گونه های جانوری در معرض انقراض که امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به شانس خوبی که برای باروری باردیگر «ایران» وجود دارد، اظهارکرد: یک توله زنده و سالم داریم و مادر توله نیز قدرت باروری دارد و شرایط آن بطور مرتب چک می شود. فرصت دیگری نیز پیش رو داریم چونکه سیکل کامل زادآوری را رقم زدیم و تجربه به دست آوردیم. این طرح برای ما تجربه جفت گیری، زایمان، نحوه شیر دادن و تغذیه را به همراه داشت.

سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسش ایسنا درباره شانس بقای توله یوز سوم اظهار داشت: ما شانس بقا توله سوم را نمی دانیم. شرایط آن فعلا قابل قبول است اما شیر خشک مصرف می کند و شیر خشک هیچ گاه نمی تواند جایگزین شیر مادر باشد. حداقل در وضعیت فعلی دسترسی به توله آسان تر است و شرایط بهتری نسبت به توران - که هفت ساعت با اینجا فاصله دارد- وجود دارد.

وی درباره مرگ توله دوم اظهار داشت: باید آزمایش های دقیق تری صورت گیرد تا دلیل قطعی تلف شدن توله مشخص شود. بنظر می رسد لخته شدن شیر در دستگاه گوارش آن سبب رخ دادن این اتفاق شده است. در مرگ توله یوز دوم نحوه شیردهی، نوع شیر و استرسی که به توله وارد می شود، اهمیت دارد.

سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا نیاز به انجام عمل سزارین برای «ایران» و تجهیزات مورد نیاز پیش بینی شده بود یا نه؟ اشاره کرد: اگر تجهیزات کافی نداشتیم، اصلا عمل سزارین انجام نمی شد. شاید انتظاری که عموم مردم از این طرح داشتند، برآورده نشد. ما قبل از انجام این کار سه یا چهار جلسه مشورتی برگزار کردیم و موضوعی باقی نمانده بود که بررسی نشده باشد. بطور کلی اگر تجهیزات لازم وجود نداشت، نمی توانستیم درلحظه تصمیم گیری نماییم.

اکبری افزود: دکتر اکرامی - پزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست- در زمان مشاهده شرایط «ایران» با ما صحبت کرد و به او گفتیم که اگر لازم است، اکیپی فرستاده شود اما شرایط حاد و زمان کمی که وجود داشت در کنار سخت و زمانبر بودن هماهنگی موجب شد تا این تصمیم گرفته شود البته این مورد را می پذیریم که فضای استریل و آماده برای انجام عمل وجود نداشت. ما در حقیقت فضای موقتی برای نگهداری یوز در نظر گرفته بودیم و قرار بود که خود «ایران» از توله ها نگهداری کند. این فضا محدود بود چونکه اعتبار ما محدود بود.

اکبری افزود: یکی از توله ها نقص داشت و یکی نیز تلف شد. در آفریقا نیز همه توله یوزها زنده نماندند. این نکته نیز قابل توجه است که ما محدودیت های زیادی دراین زمینه داریم. ما نمی توانیم واکسن وارد نماییم همین طور اعتبارات کافی نیز جهت استفاده از اکیپ متخصصان وجود ندارد. در حقیقت ما دستمان برای انجام همه کارها باز نبود. ما حتما این طرح را ادامه می دهیم تا با راه های بهتر و کامل تر در دفعات بعد درست تر عمل نماییم.

وی اضافه کرد: طرح تکثیر در اسارت یوز نمادین نیست. ما می خواهیم در این طرح ژنوم یوز را حفظ نماییم البته این یوزها ما نمی توانند به طبیعت برگردند. تجربه نشان داده که برخی علفخواران توانستند بعد از تکثیر در اسارت به زیستگاه برگردند اما این اقدام درباره گوشتخواران خیلی مشکل است. اولویت اول این است که سراغ طبیعت برویم و تکثیر نیمه طبیعی انجام دهیم. تکثیر در اسارت تنها بمنظور حفظ ژنوم گونه انجام می شود.

اکبری در ادامه اظهار داشت: ما تیمارگران و دامپزشکان یوز زیادی نداریم و نباید حذفشان نماییم. ما اختیار استفاده از تمام ظرفیت ها را داریم و از توان علمی خارج از کشور نیز استفاده می نماییم.

وی افزود: انتقال یوزها از پردیسان به توران اشتباه نبود چونکه شرایط پارک در شهری مانند تهران برای تکثیر یوز مناسب نبود البته مرکز توران نیز برای اجرای این طرح انتخاب درستی نبود چونکه وجود این طرح سبب می شد تا توجه از حفاظت به تکثیر معطوف شود اما بدین سبب که برای این انتقال هزینه شده بود، تصمیم گرفته شد تا این طرح اجرا شود. نتیجه حداقلی که امروز به آن رسیدیم نیز در این شرایط مطلوب است.

سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهارکرد: اهتمام می نماییم از این به بعد با مشورت و کارشناسی بیشتر در تجربه های آینده این اشتباهات را مرتکب نشویم. این نکته نیز قابل توجه است که ما برای احیای یوز ۳ میلیارد تومان اعتبار برای کل پنج استان مدنظر در اختیار داشتیم. برای این طرح نیز در کل ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار وجود داشت همین طور اقداماتی مانند رادیوگرافی و سونوگرافی نیز برای توله ها انجام شد که هر کدام هزینه بر بود.

وی اضافه کرد: از آذرماه که ما در سازمان حفاظت محیط زیست مستقر شدیم به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردیم که دوسال برای نجات یوزپلنگ وقت داریم. پاسخی که به ما داده شد این بود که بودجه شما مشخص است و آنرا مدیریت کنید. ما نقشه عمل دو صفحه ای تعیین کردیم که فردا عصر نهایی می شود و آنرا منتشر می نماییم.

اکبری درباره تکثیر نیمه طبیعی اظهار نمود: عده ای معتقدند به سبب کم بودن جمعیت گونه باید به سراغ تکثیر نیمه طبیعی رفت. این تصمیمات به تنهایی گرفته نمی گردد. در پروسه جفتگیری نیز در ابتدا نمی دانستیم که حاملگی انجام شده است. الان نیز تلاش می نماییم تا بهترین فضا برای بزرگ کردن توله ها برقرار شود. به دنبال این هستیم که فضای خوبی در پارک پردیسان برای رشد توله فراهم نماییم.

سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یوزها به پارک پردیسان بازگردانده نخواهند شد. در طول این مدت تجهیزات پارک توران همچون ۱۰ موتورسیکلت بیشتر شد همین طور کمیته ساماندهی دام نیز تشکیل شده است. در سازمان حفاظت محیط زیست ذهن ما اول از همه متوجه حفاظت است.

اکبری در آخر اظهار داشت: پیش بینی های لازم برای تولد توله ها انجام شده بود اما بهر دلیلی تعدادی از انتظارات برآورده نشد. نمی توان این اتفاق را آشفتگی دانست چونکه نخستین بار بود چنین طرحی اجرا می شد. ما همچنان می گوییم که خطاها را می پذیریم و اهتمام می نماییم آنها را اصلاح نماییم البته در هر صورت انتقادات زیادی وجود داشت و دارد. برای مثال اگر ما توله ها را زودتر منتقل می کردیم نیز به ما انتقاد می شد. این در حالیست که کارشناسان در افریقا معتقد بودند که برای انتقال توله ها باید هنوز صبر می کردیم. متاسفانه در روند اجرای طرح با بدشانسی نیز روبه رو شدیم و هوا در ایام تولد توله ها بارانی و سرد بود و امکان معرفی توله ها به مادر زیاد نبود. در جریان انتقال توله به تهران نیز نیاز به اتفاق نظر بود که در ابتدا وجود نداشت و زمانی این کار انجام شد که توله با مشکل روبه رو شده و برای درمان نیازمند انتقال به تهران بود و متاسفانه در ابتدای راه تلف شد.
منبع:

1401/03/02
11:45:17
5.0 /5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است